Huśtawka integracyjna, czyli plac zabaw bez barier

Małgorzata Kroczyńska
Małgorzata Kroczyńska
Plac zabaw w Kluczborku,mimo swojego nowoczesnego charakteru nie jest przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych.
Plac zabaw w Kluczborku,mimo swojego nowoczesnego charakteru nie jest przystosowany dla dzieci niepełnosprawnych. UM Kluczbork
Zespół konstruktorów chce zaprojektować specjalną huśtawkę, umożliwiającą wspólną zabawę dzieciom zdrowym i niepełnosprawnym.

Dziś place zabaw z ich standardowym wyposażeniem dostępne są jedynie dla dzieci pełnosprawnych. Maluchy, które z powodu choroby mają problemy z poruszaniem się, jeżdżą na wózkach inwalidzkich zabawom swoich zdrowych rówieśników na świeżym powietrzu mogą się tylko przyglądać. Tereny rekreacyjne przeznaczone dla najmłodszych, są tak projektowane, że dzieci niepełnosprawne w praktyce nie mają tam wstępu. Bariery architektoniczne skutecznie uniemożliwiają im dostęp do takich miejsc.

Nawet z zabaw w piaskownicy są raczej wykluczane. Na rynku, owszem jest kilka modeli huśtawek dla maluchów niepełnosprawnych, ale to urządzenia przytłaczające swoim rozmiarem i drogie. Żeby z nich skorzystać, konieczna jest asysta osoby dorosłej, a wykluczony udział w zabawie dziecka pełnosprawnego.

Chce to zmienić zespół projektantów w składzie: Izabela Adamska, Leszek Duda, Bartek Chylewski, Krzysztof Michalak i Adam Nowaczyk. Część tego zespołu na co dzień jest związana z gdańską firmą Terma i zajmuje się projektowaniem, konstruowaniem oraz wprowadzaniem na rynek sprzętu rehabilitacyjnego.

Zespół jest gotów podjąć prace nad prototypem huśtawki integracyjnej, uniwersalnej, a przy tym bezpiecznej. Na platformie do huśtania, jak zapewniają konstruktorzy, będą mogły siadać obok siebie i wspólnie się bawić zarówno dzieci niepełnosprawne jak i zdrowe albo dziecko plus dorosły. Żeby jednak te plany mogły się ziścić, potrzebne są pieniądze.

Dokładnie 17 tysięcy złotych na prototyp, testy i wdrożenie huśtawki do produkcji. Jak zaznaczają pomysłodawcy, ich urządzenie docelowo ma być cenowo dostępne dla wszystkich zainteresowanych i do wykorzystania nie tylko na publicznych placach zabaw, ale także w przydomowych ogródkach.

Projekt już wystartował na www.polakpotrafi.pl/projekt/hustawka-integracyjna. I tam można się zapoznać z jego szczegółowymi założeniami. Autorzy pomysłu apelują także, by zgłaszały się do nich ośrodki dla dzieci niepełnosprawnych, przedszkola, urzędy miast i gmin, fundacje i stowarzyszenia, wszyscy, którzy gotowi są pomóc w rozpropagowaniu idei placów zabaw bez barier, pokazaniu wagi projektu, poparciu go i zachęcaniu do wsparcia tego pomysłu przez potencjalnych sponsorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska