Nowi diakoni w diecezji opolskiej [zdjęcia]

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Święcenia poprzedził śpiew litanii do wszystkich świętych. W jej trakcie kandydaci do diakonatu leżą krzyżem na posadzce kościoła.
Święcenia poprzedził śpiew litanii do wszystkich świętych. W jej trakcie kandydaci do diakonatu leżą krzyżem na posadzce kościoła. Wieńczysław Adamski
Święceń w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu, 14 klerykom opolskiego seminarium udzielił biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.
Diecezja opolska ma 14 nowych diakonów.

Święcenia diakonów w Opolu

Diakonami zostali alumni z piątego roku teologii:
Paweł Chyla z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Niemodlinie, Daniel Jaszczyszyn - par. św. Antoniego w Zdzieszowicach; Mateusz Kandzia - par. św. Trójcy w Gorzowie Śląskim, Łukasz Kauf - par. św. Jana Chrzciciela w Dobrej, Michał Kowalski - par. św. Michała Archanioła w Prudniku, Michał Ludewicz - par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu, Łukasz Michalik - par. św. Andrzeja w Wójcicach, Mateusz Mytnik - par. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie, Jan Pander - par. św. Anny w Golczowicach, Marcin Patycki - par. Narodzenia NMP w Głubczycach, Jacek Pietruszka - par. Przemienienia Pańskiego w Opolu, Dawid Sichma - par. św. Augustyna w Borucinie, Kamil Sowada - par. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku, Łukasz Waligóra - par. św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego w Otmuchowie.

- Będziecie głosicielami Ewangelii, ale przede wszystkim będziecie jej świadkami - mówił w kazaniu bp Stobrawa. - Dzisiejszy świat potrzebuje nauczycieli, ale jeszcze bardziej potrzebuje świadków Chrystusa. Uczyńcie swój diakonat radosnym darem dla innych w służbie Kościoła opolskiego.

Święcenia poprzedził śpiew litanii do wszystkich świętych. W jej trakcie kandydaci do diakonatu leżą krzyżem na posadzce kościoła. Gest ten oznacza całkowite oddanie Panu Bogu.

Akt święceń diakonatu dokonuje się przez włożenie przez biskupa rąk na głowę kandydata w zupełnym milczeniu. Jest to symboliczne podkreślenie, że sam Duch Święty wyświęca nowych diakonów. Dopiero potem odmawia się modlitwę święceń.

Diakoni złożyli wobec biskupa przyrzeczenie czci i posłuszeństwa. Zobowiązali się także do życia w celibacie, pogłębiania ducha modlitwy i kształtowania swojego życia na wzór Chrystusa.

Diakonat to pierwszy stopień święceń kapłańskich. Po dokonaniu się święceń diakoni z pomocą swoich proboszczów po raz pierwszy ubrali stułę (diakon nosi ją przewieszoną przez lewe ramię) i dalmatykę. Biskup każdemu z nowo wyświęconych przekazał uroczyście Księgę Ewangelii, którą diakoni są zobowiązani głosić.

Diakon może m.in. czytać podczas mszy św. Ewangelię, rozdawać komunię św., głosić kazania i błogosławić przyjmujących sakrament małżeństwa. Nie ma prawa spowiadać, ani odprawiać mszy św.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska