Klasy patronackie powstaną w Opolu

Anna Grudzka
Umowa ma obowiązywać bezterminowo. Podpisali ją: prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i rektor PO prof. Marek Tukiendorf.
Umowa ma obowiązywać bezterminowo. Podpisali ją: prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i rektor PO prof. Marek Tukiendorf. Paweł Stauffer
Klasy patronackie to nowe, wspólne przedsięwzięcie ratusza i Politechniki Opolskiej. Powstanie ich aż 18. Dziś podpisano w tej sprawie umowę.

- Chcemy jako Politechnika Opolska być potrzebni także na etapie przygotowania naszej młodzieży do poszukiwania pracy. Zależy nam na tym, aby wypuścić takich absolwentów, jakich potrzebują pracodawcy z naszego regionu - wyjaśnia prof. Marek Tukiendorf, rektor PO.

Dlatego w ramach projektu wspólnego kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych i zawodowych uczelnia objęła swoim patronatem 18 klas o takich kierunkach jak odnawialne źródła energii, logistyka, mechatronika czy ekonomia i biznes.

W ramach współpracy wykładowcy z PO będą prowadzili w szkołach zajęcia podczas kół naukowych. Uczniowie będą też brali udział w konferencjach organizowanych przez uczelnię, a także wykładach czy projektach badawczych.

- Chcemy dzielić się doświadczeniami i razem pracować w coraz nowocześniejszych laboratoriach – mówi rektor i dodaje, że przykładem takiego dedykowanego kształcenia jest wspólny projekt politechniki i firmy IFM Ecolink, w ramach którego uczelnia ma przygotować 100 inżynierów do pracy w tej firmie.

Zdaniem Bożeny Czapskiej-Czoch, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych im. B. Koraszewskiego w Opolu, współpraca między uczelniami a szkołami zawodowymi przełoży się na lepsze kształtowanie umiejętności technicznych młodzieży.

- Dzięki klasom patronackim zainteresowani uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w wykładach i ćwiczeniach na wybranych kierunkach studiów. Mogą też korzystać z bogatej bazy uczelni – tłumaczy.

Według prof. Krzysztofa Malika, prorektora PO, na tym projekcie zyskają wszyscy.

- A przede wszystkim młodzież, która dziś, znacznie wcześniej niż kiedyś, musi dokonywać wyboru swojej zawodowej ścieżki. My jako uczelnia będziemy im w tym pomagali – tłumaczy prorektor.

Umowa ma obowiązywać bezterminowo.

- Pozwoli ona uczniom uzyskać znacznie szybszy kontakt ze szkołą wyższą i prezentowaną przez nią etyką zdobywania wiedzy. Politechnika dostanie lepszych studentów, którzy z większym prawdopodobieństwem będą chcieli kontynuować naukę w Opolu – przekonywał Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska