Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Uniwersytet Opolski rozpoczął nowy rok akademicki.
Uniwersytet Opolski rozpoczął nowy rok akademicki. Paweł Stauffer
Blisko 12 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Wątkiem, który zdominował dzisiejszą uroczystość było powołanie na opolskiej uczelni Wydziału Lekarskiego.

- Jestem przekonany, że tu w Opolu, w regionie dobrych szpitali, doprowadzimy do zbudowania wydziału lekarskiego. Przed kilku laty mieliśmy podobną sytuację z prawem. Byli tacy, którzy mówili: „nie da się, nikt do was nie przyjdzie” - dziś prawo ma porządny budynek, porządne zaplecze, kadrę i masę studentów. Jest kroplówką, która zasila kierunki, które nie cieszą się takim zainteresowaniem, jak fizyka czy filozofia. A musimy je utrzymać, bezwzględnie, bo to jest uniwersytet. Tu nie kształci się doraźnie jak w zawodówkach, my kształcimy szeroko - powiedział prof. Stanisław Nicieja, rektor UO, dziękując środowisku medycznemu za wsparcie projektu (na jutro zaplanowano kolejne spotkanie rady programowej, która zajmuje się tworzeniem wydziału).

Uroczystości inauguracyjne odbyły się w auli Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Drzymały. Wzięli w niej udział nie nie tylko studenci i przedstawiciele środowiska akademickiego z całej Polski, ale też samorządowcy, posłowie, ludzie kultury, dyrektorzy szkół i przedsiębiorcy.

W tym roku naukę na 38 kierunkach proponowanych przez Uniwersytet Opolski rozpocznie blisko 12 tys. studentów, w tym ponad 2,5 tys. na pierwszym roku studiów (I i II stopnia).

- UO jest jednym z głównych czynników miastotwórczych. Ciągle budujemy potencjał architektoniczny i tradycje na wiele pokoleń. Tu swoją wiedzę i mądrość zdobywają całe generacje Polaków. Uniwersytet Opolski nie jest uczelnią tylko regionalną, ok. 30 proc. pochodzi spoza województwa opolskiego. Nasz sukces będzie też waszym sukcesem – koledzy samorządowcy – zwrócił się do władz miasta i regionu rektor, podkreślając, że zarówno Uniwersytet Opolski jak i Politechnika Opolska są cokołami naszego województwa. - Jesteśmy systemem naczyń połączonych – dodał prof. Nicieja.

Przemawiający w czasie uroczystości goście bardzo często odwoływali się do kształcenia w Opolu lekarzy.
Gotowość pomocy w tworzeniu wydziału lekarskiego zadeklarował m.in. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Wiele projektów wspólnie realizowaliśmy i jeszcze wiele przed nami panie rektorze. Medycyna to jest kolejne, wielkie wyzwanie – proszę liczyć na pełne wsparcie miasta. Opole musi mieć swój wydział lekarski, to jest warunek jego rozwoju - powiedział prezydent.

Zdaniem Karola Cebuli, wielkiego przyjaciela i mecenasa Uniwersytetu Opolskiego medycyna będzie milowym krokiem w rozwoju uczelni.

- To sprawa bardzo ważna. Ja już jestem bliżej śmierci, ale na pewno dotrwam z wami końca, aż ten wydział powstanie – mówił.

Ryszard Wilczyński w swoim wystąpieniu mówił z kolei o roli uniwersytetu w dbaniu o wartości.

- Po inauguracji na Politechnice Opolskiej jestem absolutnie spokojny o techniczny postęp regionu. Postęp cywilizacyjny ma też inne składowe, dlatego potrzebujemy obu uczelni. Dziś kluczowe wartości jak proeuropejskość, solidarność i miłość bliźniego są wystawione na ciężka próbę. Pojęcie solidarności nie może skarleć do wymiaru naszego krajowego podwórka. Uniwersytet jest miejscem gdzie takie wartości jak praca, otwartość, tolerancja są wykuwane. Uczelnia stoi na ich straży, chciałbym życzyć nam wszystkim, aby nigdy pragmatyzm tych wartości nie przykrył. Uniwersytet to latarnia, na którą powinniśmy się oglądać – mówił wojewoda.

Zaprosił też uczelnię do ratowania dziedzictwa kulturowego Pokoju. - Początek naszej wolności to było uratowanie dziedzictwa Kamienia Śląskiego, dlatego spuentujmy to 25-lecie uratowaniem Pokoju pokazując nasza proeuropejskość i szacunek dla przeszłości - mówił wojewoda.

W czasie uroczystości odbyła się także immatrykulacja, czyli przyjęcie w poczet studentów. Pasowali byli najlepsi maturzyści.

Wykład inauguracyjny wygłosił Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska