WCM w Opolu ma nowoczesny OIOM dla dzieci [zdjęcia, wideo]

Redakcja
WCM ma nowoczesny OIOM dla dzieci
WCM ma nowoczesny OIOM dla dzieci Sławomir Mielnik
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków został gruntownie przebudowany i powiększony. Było to możliwe dzięki pieniądzom z tzw. funduszu norweskiego.

Do remontu doszło dzięki temu, że WCM, wspólnie z Opolskim Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, przystąpiło do konkursu, zorganizowanego przez Ministerstwo Zdrowia, który dotyczył poprawy i lepszego dostosowania ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych. I obie placówki wyszły z niego zwycięsko.

WCM wraz z centrum ginekologii przedstawiły projekt, który ma zapewnić jeszcze sprawniejszą opiekę nad kobietą w ciąży, matką i noworodkiem na Opolszczyźnie. W przypadku WCM miał to być remont oddziału, a zwłaszcza na takim jego dostosowaniu, żeby rodzice mogli być obecni w trakcie leczenia ich dziecka, mamy mogły "kangurować" swoją pociechę. Wcześniej, ze względu na ciasnotę, było to mocno utrudnione.

Z kolei Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii zaplanowało utworzenie banku mleka, co ma nastąpić niebawem.

Nabór projektów trwał od marca do końca czerwca 2013 roku, po czym - w maju 2014 - ogłoszono ostateczne wyniki.

- Mamy powód do dumy, gdyż na 430 przystępujących placówek do konkursu, zajęliśmy pierwsze miejsce, uzyskaliśmy maksymalną liczbę punktów - powiedział dziś dr Andrzej Kucharski, p.o. dyrektor WCM w Opolu. - Otrzymaliśmy na realizację projektu ponad 9 mln zł i kwotą tą, podzieliliśmy się ze szpitalem ginekologiczno-położniczym po połowie. Mogę śmiało powiedzieć, że oddział intensywnej terapii dla dzieci, to obecnie perełka naszego szpitala.

Zwiedzający go dziś zaproszeni goście mogli się o tym przekonać.

Oddział zmniejszył liczbę stanowisk, z osiemnastu do trzynastu. Wszystko w nim zostało odnowione, ściany są pomalowane na przyjazne, pastelowe kolory. Na sali głównej, gdzie jest 8 stanowisk dla noworodków i niemowląt, znajduje się konsola pielęgniarska i monitoring zbiorczy, rejestrujący parametry życiowe małych pacjentów.

- Przede wszystkim rodzice będą teraz mieli swobodny dostęp do swoich dzieci, będzie można wstawić fotele, by mamy mogły swobodnie kangurować swoje dzieci - podkreślił dr Wojciech Walas, ordynator oddziału. - Poza tym mamy czteroosobową salę dla dzieci starszych oraz izolatkę. Jest oddzielny pokój dla odwiedzających i laktacyjny.

W trakcie remontu mali pacjenci, wraz z przeniesionymi tam stanowiskami, przebywali "gościnnie" na oddziale chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii. Na nowym-starym oddziale pojawią się 8 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska