Przybędzie zieleni na opolskiej wyspie Bolko i na Malince

Artur  Janowski
Artur Janowski
W ubiegłym roku na wyspie zasadzono kilkaset drzew. Teraz przyszedł czas na krzewy oraz rzadkie rośliny wodne w okolicach stawu, którymi od wielu lat nikt się nie zajmował.
W ubiegłym roku na wyspie zasadzono kilkaset drzew. Teraz przyszedł czas na krzewy oraz rzadkie rośliny wodne w okolicach stawu, którymi od wielu lat nikt się nie zajmował. LOD
Na Bolko będą tysiące nowych roślin, a na Malince - pierwszy park sensoryczny. Cały projekt jest wart 2,6 mln zł, ale bez unijnej pomocy zostanie na papierze.

Dodatkowa zieleń w parku na wyspie była od dawna planowana, ale do tej pory brakowało pomysłu, skąd pozyskać na nią pieniądze. Wprawdzie w 2015 roku posadzono ponad 400 drzew, ale przez lata z parku ubyło mnóstwo krzewów, a także roślin wodnych. Teraz może się to zmienić.

- Zakładamy posadzenie 7 tysięcy krzewów, a także wielu innych roślin (np. róże okrywowe), które wchodzą w skład runa parkowego - mówi Grażyna Rącka, miejski ogrodnik. - W ramach projektu uzupełnimy również roślinność wodną, szuwarową i przybrzeżną w liczbie minimum trzech tysięcy sztuk. Nasadzenia mają na celu odtworzenie dawnej roślinności stawu parkowego i uzupełnienie jej o rośliny kwitnące.

Dzięki temu staw w środku wyspy może znów wyglądać tak, jak przed II wojną światową, a dodatkowo więcej roślin będzie sprzyjać rozwojowi różnych gatunków zwierząt na Bolko. Na tym jednak plany urzędu miasta dotyczące nowej zieleni się nie kończą. U zbiegu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej na Malince powstać ma park sensoryczny.

- Będzie się składać z pięciu stref: strefy wzroku, strefy słuchu, strefy smaku, strefy węchu oraz strefy dotyku - mówi Małgorzata Stelnicka, naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju w Urzędzie Miasta Opola.

W parku o powierzchni 1,4 hektara znajdziemy m.in. kącik z muszlą, dzwony rurowe, będą też drzewa owocowe, grządki z warzywami, a także wieża widokowa.

- Wszystkie strefy zostaną połączone ścieżką piaskowo-żwirowo-grysową. Wzdłuż ścieżki zlokalizujemy zewnętrzną siłownię, a na terenie parku powstanie także boisko trawiaste, a obok - duży wybieg dla psów - opowiada Stelnicka.

Koszt całego projektu oszacowano na 2,6 miliona złotych, ale miasto będzie szukać unijnych pieniędzy w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Wniosek zostanie złożony w tym miesiącu, a jeśli otrzyma dofinansowanie, to park sensoryczny oraz nowa zieleń pojawią się w 2017 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska