500 plus dla rodziców pracujących za granicą. Urząd wojewódzki chce zlikwidować kolejkę do połowy roku. Kiedy będą wypłaty pieniędzy?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Grzegorz Olkowski
Wojewoda opolski zadeklarował, że do połowy 2018 roku rozpatrzy wnioski o świadczenie wychowawcze przejęte z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Do końca 2019 roku mają być rozpatrzone wnioski o świadczenia rodzinne. Dotyczy to rodzin, w których jeden z rodziców przebywa lub pracuje za granicą.

4772 sprawy dotyczące przyznania świadczenia wychowawczego z rządowego programu "Rodzina 500+" przejął na początku stycznia urząd wojewódzki z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu. Do tego trzeba doliczyć sprawy dotyczące świadczeń rodzinnych - łącznie 12 500 spraw.

Do 5 marca - jak podał wojewoda Adrian Czubak - rozpatrzonych zostało 2700 zaległych spraw (w tym 1000 dotyczących 500 plus). Oprócz tego na bieżąco rozpatrywane są wnioski wpływające od 1 stycznia już bezpośrednio do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Razem ze sprawami do OUW przeszło 25 pracowników ROPS, którzy utworzyli oddział koordynacji. Jak mówił podczas konferencji wojewoda opolski powodów zaległości w rozpatrywaniu wniosków było wiele.

- Brak współpracy między gminami a ROPS. Polegało to na tym, że gminy dostarczały niekompletne wnioski, choć miały na miejscu wnioskodawcę, który mógł uzupełnić braki. Brak archiwizacji wniosków, które były składane na biurkach pracowników. Brak wymiany informacji między referatami ROPS zajmującymi się wnioskami o świadczenia wychowawcze i rodzinne, mimo że dotyczyły one tych samych wnioskodawców - wyliczał Adrian Czubak.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, powiedziała, że już w czwartym kwartale 2017 roku urząd wojewódzki zaczął przygotowywać się do przejęcia koordynacji, zorganizowane zostały spotkania z pracownikami ROPS, którzy zaproponowali wprowadzenie usprawnień w obsłudze wniosków.

- Przeprowadziliśmy szkolenia, przyjęliśmy dodatkowo czterech stażystów, którzy zajmują się przyjmowaniem korespondencji - wyliczała.

Wojewoda Czubak zapewnia, że na funkcjonowanie oddziału OUW nie otrzymał od rządu więcej pieniędzy niż dotychczas, ale wygospodarował je z własnych funduszy.

Wicewojewoda Porowska przyznała, że uznano, że części pracowników należą się wyższe wynagrodzenia.
Na zbyt skromną pulę pieniędzy, która skutkowała niskim uposażeniem pracowników (minimalne pensje) odpowiadających za koordynację i dużą rotacją kadr narzekali wcześniej dyrektor ROPS i wicemarszałek województwa Roman Kolek. W tym m.in. upatrywali oni opóźnień w realizowaniu tego zadania zleconego przez wojewodę.

Oddział koordynacji mieści się na V piętrze Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej. Dziś spotkaliśmy tam kilka osób z wnioskami.

Jak powiedział Adrian Brzoza, kierownik oddziału koordynacji OUW w całym roku wpływa około 7000 wniosków o świadczenia wychowawcze (500 plus), z czego ok. 5 500 w drugim półroczu (jesienią trzeba składać nowe wnioski). Z kolei wniosków o świadczenia rodzinne jest około 6 000 w ciągu roku.

Adrian Czubak zapowiedział, że do połowy roku urzędnicy rozpatrzą zaległe wnioski o 500 plus, a do końca 2019 roku zaległe wnioski o świadczenia rodzinne, tak by 2020 rok rozpocząć już tylko z bieżącymi wnioskami. Uda się to także m.in. dlatego, że pracownicy tego oddziału zgodzili się pracować "po godzinach".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska