Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

Obejrzyj wszystkie odcinki
Zwiń
Obejrzyj wideo
Ile będzie kosztowała Wielkanoc? Świąteczny stół niewiele...

Ile będzie kosztowała Wielkanoc? Świąteczny stół niewiele droższy niż przed rokiem

Edyta Hanszke

Aktualizacja:

Nowa Trybuna Opolska

W latach niedoboru przed świętami żywność znacznie drożała, dzisiaj - nic  z tych rzeczy.

W latach niedoboru przed świętami żywność znacznie drożała, dzisiaj - nic z tych rzeczy. ©Łukasz Kasprzak (O)

Przed tegoroczną Wielkanocą mniej zapłacimy za masło, olej, śmietanę czy ser. Więcej kosztuje cukier, czekolada, jabłka, cytryny, ziemniaki i pomidory.
W latach niedoboru przed świętami żywność znacznie drożała, dzisiaj - nic  z tych rzeczy.

W latach niedoboru przed świętami żywność znacznie drożała, dzisiaj - nic z tych rzeczy. ©Łukasz Kasprzak (O)

Sonda

Ile pieniędzy wydasz na święta wielkanocne?

Święta wielkanocne mogą kosztować mniej więcej tyle co rok temu, bo w tym samym czasie, gdy jedne grupy towarów drożały (słodycze, cukier, warzywa i owoce), inne taniały (m.in. masło, oleje, śmietany i sery) - informuje Edyta Kochlewska, redaktor naczelny portalu dlahandlu.pl.

Potwierdza to Michał Koleśnikow z Banku BGŻ BNP Paribas, który dla portalu spożywczego.pl oszacował, że przeciętny koszyk wielkanocny zawierający dwa jaja, 50 g pieczywa i 50 g wędliny będzie kosztował tyle samo co w ubiegłym roku.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego zebranych na Opolszczyźnie wynika, że rok do roku staniało mięso wieprzowe i wędliny, także kurczęta, ser biały, masło. Droższe są za to: cukier i czekolada (patrz infografika). W górę - i to mocno - poszły też ceny warzyw (marchew zdrożała z 1,83 zł na 2,50 zł, cebula z 1,50 zł na 2,62 zł, ziemniaki z 0,83 zł na 1,20 zł) z powodu zeszłorocznej suszy.

Ekonomiści szacują, że w sumie ceny żywności na tegoroczną Wielkanoc wzrosną o około 1 proc. To niewiele, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat przeciętnie w tym okresie żywność drożała z roku na rok po około 2 procent.

W Opolskiem ciut drożej

Różnice w cenach między sieciami handlowymi są niewielkie - sięgają kilku złotych. Ponad dzień musi pracować osoba zarabiająca najniższą krajową na najprostsze zakupy.
1 3 »

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo