Jak złożyć wniosek o wyprawkę dla ucznia? Dobry Start krok po kroku. Trwa przyjmowanie wniosków o świadczenie [ZASADY]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dobry start 300+. Wnioski, zasady, bankowość elektroniczna.
Dobry start 300+. Wnioski, zasady, bankowość elektroniczna. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Program "Dobry Start". Rodzice mogą starać się o pieniądze - 300 złotych - na wyprawkę do szkoły dla dziecka. Jak złożyć wniosek i kiedy rodzice dostaną pieniądze z programu?

Dobry start 300+. Wniosek o wyprawkę. Zasady

Od 1 lipca wniosek o wyprawkę 300+ będzie można złożyć online za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowości elektronicznej.

Przyjmowanie wniosków o świadczenie "Dobry start" drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie/ośrodku pomocy społecznej/centrum świadczeń właściwym dla twojego miejsca zamieszkania lub za pośrednictwem poczty rozpocznie się 1 sierpnia.

Portal „Emp@tia” oferuje usługę złożenia wniosku przez Internet o świadczenie "Dobry start", świadczenie wychowawcze (500 plus), ale także na wszystkie rodzaje świadczeń rodzinnych oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy/świadczeniowy. Składanie wniosków odbywa się przy użyciu przyjaznego do wypełniania kreatora.

[Abyś mógł złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” za pomocą portalu „Emp@tia”:

  • musisz założyć konto na portalu „Empatia”
  • użyj profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Jak założyć taki profil sprawdź tutaj

Dobry start 300+. Jak złożyć wniosek o wyprawkę

Jeżeli założyłeś już konto na „Emp@tii” to zaloguj się, a następnie:

  • Na stronie głównej wybierz rodzaj wniosku „Dobry start”.
  • Zapoznaj się z informacją o dokumentach i danych, które będą Ci potrzebne do wypełnienia wniosku o świadczenie "Dobry start". Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty i informacje – przede wszystkim swoje dane i dzieci, na które będziesz składał wniosek (adres e-mail, numery PESEL, adresy szkół, do których dzieci będą uczęszczać dzieci do września 2018 r., numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie).
  • Wpisz nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd/instytucja, do której chcesz złożyć wniosek.
  • Wybierz z listy właściwą dla siebie instytucję/urząd, do której wniosek o wyprawkę 300+ zostanie złożony. Ważnie: musi to być urząd właściwy ze względu na miejsce Twojego zamieszkania, (a nie zameldowania), od tego bowiem zależy czy Twój wniosek trafi do właściwego urzędu.
  • Wpisz lub wybierz wszystkie niezbędne informacje, o uzupełnienie których zostaniesz poproszony: dokładny adres twojego miejsca zamieszkania, numer rachunku bankowego, który ma być przekazywane świadczenie dobry start, dane dzieci, na które składasz wniosek, dokładne dane adresowe szkół, w których od września będą się uczyć Twoje dzieci

Kreator wypełniania wniosku o wyprawkę wskaże miejsca, których wypełnienie jest obowiązkowe i kiedy trzeba załączyć skany (kopie) niezbędnych dokumentów.

Sprawdź wprowadzone dane w podsumowaniu. W przypadku błędów cofnij się za pomocą przycisku „Wstecz” do miejsca, gdzie one występują i popraw dane. Jeśli dane są poprawne wybierz „Utwórz dokument”.

Przejdź do zakładki „Dokumenty robocze”, zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” i kliknij „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ”. Jeśli chcesz dodać załączniki, kliknij „Dodaj”. Wyślij wniosek.

Sprawdź, czy na wskazany we wniosku adres mailowy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO). Sprawdź, czy urząd odebrał Twój wniosek. Zaloguj się na swoje konto, kliknij w zakładkę „Dokumenty wysłane” i zobacz, czy wyświetla się status „Odbiór potwierdzony”.

Czekaj na informację lub decyzję z urzędu. Na swój adres e-mail dostaniesz powiadomienie, że masz nową wiadomość w portalu „Emp@tia”.

Jeżeli świadczenie 300+ będzie przyznane, to informację o tym urząd prześle Ci na podany we wniosku adres mailowy, dlatego ważne jest abyś wpisał go poprawnie.

W przypadku odmowy przyznania świadczenia dostaniesz decyzję. Znajdziesz ją w skrzynce odbiorczej na portalu „Emp@tia”. Kliknij „Podpisz odbiór”.

WAŻNE: w razie wątpliwości lub błędów urząd realizujący Twój wniosek będzie kontaktował się z Tobą co do zasady drogą elektroniczną.

Dobry start 300+. Świadczenie dla dzieci w rodzinie zastępczej

Uwaga! Drogą elektroniczną nie będzie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.

Rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie od 1 sierpnia.

Dobry start 300+. Wniosek przez bankowość elektroniczną

Rolą banku jest umożliwienie złożenia wniosku. Nie będzie on weryfikował danych, ani prowadził dalszych działań w zakresie obsługi wniosków. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to zadanie gminy, do której wniosek został złożony.

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o świadczenie "Dobry start" przez swoje serwisy to:
Alior Bank,
Bank Millennium,
Bank Pekao,
Bank Pocztowy,
Bank Polskiej Spółdzielczości oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze,
Credit Agricole Bank Polska,
Getin Noble Bank,
ING Bank Śląski,
mBank,
Nest Bank,
PKO Bank Polski (oraz Inteligo),
SGB-Bank oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Możliwość składania wniosku będzie dostępna również w Banku BGŻ BNP Paribas, natomiast Bank Zachodni WBK włączy się w akcję informacyjną o programie "Dobry Start" i będzie zachęcać do złożenia wniosku korzystając z Profilu zaufanego.

Wejdź na stronę banku i dowiedz się, jak złożyć wniosek o świadczenie "Dobry start" za pomocą bankowości elektronicznej.

Dobry start 300+. Decyzja o wyprawce

W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia dobry start zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnych.

Będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

- Jako że procedury ograniczyliśmy do absolutnego minimum, świadczenie dobry start jest na wyciągnięcie ręki. Wniosek złożymy online od początku lipca, a świadczenie będzie przyznawane bez wydawania decyzji administracyjnej – mówi minister Elżbieta Rafalska.

Dobry start 300+. Jak dowiemy się o przyznanej wyprawce?

Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail.

Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście.

Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia.

Na co zwrócić uwagę? Warto mieć świadomość, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie dobry start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o dodatkowe informacje, ani o kliknięcie w jakikolwiek link.

OPOLSKIE INFO - 29.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska