Na Opolszczyźnie wzięli się jak należy za próchnicę u dzieci

Redakcja
- Teraz wszystko jest w rękach rodziców, którzy powinni umówić swoje dziecko na wizytę w szkolnym gabinecie stomatologicznym - mówi lek. stom. Barbara Hamryszak. - Próchnica nie rozwija się nagle, trwa to kilka lat. Termin można spokojnie ustalić.
- Teraz wszystko jest w rękach rodziców, którzy powinni umówić swoje dziecko na wizytę w szkolnym gabinecie stomatologicznym - mówi lek. stom. Barbara Hamryszak. - Próchnica nie rozwija się nagle, trwa to kilka lat. Termin można spokojnie ustalić. Sławomir Mielnik [O]
Ponad 9600 uczniów klas pierwszych z 328 szkół na Opolszczyźnie zostało przebadanych w ramach akcji profilaktyki stomatologicznej.

Najpierw lekarz stomatolog odwiedzał szkołę i wygłaszał dla pierwszaków pogadankę m.in. na temat zasad higieny jamy ustnej i znaczenia regularnych przeglądów zębów - relacjonuje Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego NFZ, który sfinansował akcję. - Następnie uczniowie, których rodzice wyrazili zgodę na badanie, odwiedzali gabinet dentystyczny, gdzie odbywał się przegląd uzębienia.

Każde dziecko dostawało kartę informacyjną o stanie jamy ustnej oraz zalecenia. Badania były prowadzone głównie pod kątem wykrycia próchnicy, która występuje u dzieci w tym wieku i lubi atakować zęby mleczne.

- Okazało się, że ma ją ponad 80 proc. spośród wszystkich zbadanych uczniów - relacjonuje lek. stom. Barbara Hamryszak, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej, która oceniała stan uzębienia pierwszaków z dwóch podstawówek w Opolu. - Jeżeli zęby były objęte próchnicą , zalecaliśmy ich leczenie. Gdy dziecko miało już stałe „szóstki”, to w ramach profilaktyki wskazywaliśmy, że konieczne jest lakowanie. Ponadto były przypadki wad zgryzu i wtedy stomatolog umieszczał w karcie informacyjnej ucznia adnotację, że wskazana jest konsultacja u ortodonty.

- Najwięcej dzieci zostało przebadanych w Opolu i powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - dodaje Beata Cyganiuk. - A najwięcej przypadków próchnicy odnotowano w powiecie głub­czyckim i kluczborskim.

Koszty leczenia małych pacjentów, zgodnie z zaleceniami, nasz oddział NFZ pokryje w stu procentach. W regionie jest 21 gabinetów dentystycznych w szkołach, nie obowiązuje rejonizacja.

Zorganizowana z inicjatywy rady opolskiego NFZ akcja kosztowała ponad 116 tys. zł. Wzięło w niej udział 135 stomatologów. Ma być kontynuowana wśród pierwszoklasistów w kolejnych latach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska