Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Opolszczyźnie [PROGRAM]

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Niedzielne uroczystości w Starym Grodkowie.
Niedzielne uroczystości w Starym Grodkowie. Tomasz Kapica
Uroczystości i wydarzenia kulturalne odbędą się w największych miastach Opolszczyzny.

Bogaty przebieg będą miały wydarzenia w Opolu. W środę o godz. 9.30 rozpocznie się gra miejska „Wilcze ścieżki” w której wezmą udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dzieci i młodzież spotykają się przed Miejską Biblioteką Publiczną przy ulicy ul. Minorytów.

O godzinie 13.00 w Sali Herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Opolu. Osoby zasłużone w propagowaniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu zostaną odznaczone.

Trzy godziny później rozpoczną się oficjalne uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na placu Wolności. Przewidziano apel pamięci, salwę honorową, okolicznościowe wystąpienia. Złożone zostaną też kwiaty, zapłoną znicze. Uroczystości potrwają około godziny.

W Opolu, podobnie jak w innych opolskich miastach, nie zakończą się one 1 marca. Dzień później w siedzibie Radia Opole odbędzie się wieczór autorski z Kajetanem Rajskim, autorem dwutomowej publikacji „Wilczęta – rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”, redaktorem naczelnym kwartalnika „Wyklęci”.

Z kolei 3 marca o 16.00 w stolicy województwa odbędzie się III Opolski test wiedzy o Żołnierzach Wyklętych (Sala Herbowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego). W Radiu Opole o godzinach 7.20 i 14.20 już można posłuchać cyklu audycji radiowych „Niezłomni Żołnierze”, które potrwają do 3 marca.

W Kędzierzynie-Koźlu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się mszą świętą o godz. 10. w kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej.

- Po niej uczestnicy udadzą się przed budynek bursy Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej przy ul. Piastowskiej 19, gdzie mieściła się katownia Urzędu Bezpieczeństwa - wyjaśnia Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla. - Po odegraniu hymnu państwowego oraz złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą zostaną odśpiewane pieśni patriotyczne z udziałem orkiestry dętej.

Obchodom będą towarzyszyły także inne wydarzenia. 2 marca wspomniany już Kajetan Rajski wygłosi dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbędzie się o godz. 12.30 w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Piramowicza 36, a druga o godz. 16.00 w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Damrota 32.

4 marca o 12.00 w hali Śródmieście odbędzie się gala boksu im. Żołnierzy Wyklętych.

O 15.00 zaplanowano mszę w kościele p.w. Ducha Św. i NMP Matki Kościoła na oś. Piastów w intencji Żołnierzy Wyklętych, z udziałem grupy rekonstrukcyjnej NSZ „Rodzynki”.

Z kolei w Nysie 1 marca o 13.15 zapalone zostaną znicze pod tablicą majora „Zapory” na ulicy Dąbrowskiego. Pół godziny później rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem „Patriotom Polskim”. O 14.30 w sali posiedzeń Rady Miejskiej w Nysie odbędzie się pokaz filmu „Ziemia przemówiła” opowiadającego o losach oddziału kapitana Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”, którego żołnierze zostali zgładzeni na Opolszczyźnie.

Dzień później o 10.00 w Parku Miejskim odbędzie się bieg „Tropem wilczym”, a o 13.00 uroczyste otwarcie strzelnicy przy ulicy Grodkowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska