Nie bądź obojętny, możesz ocalić życie bezdomnego

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Opolskie noclegownie są już przygotowane na chłody. Miejsc jest więcej niż wynoszą tzw. średnie obłożenia.
Opolskie noclegownie są już przygotowane na chłody. Miejsc jest więcej niż wynoszą tzw. średnie obłożenia.
Przed zimą rusza kampania zwracająca uwagę na osoby bezdomne i niezaradne. Niskie temperatury to dla nich śmiertelne zagrożenie.

Niskie temperatury są zagrożeniem szczególnie dla osób bezdomnych, ale i tych, które zasłabły, albo są po prostu pijane - mówi komisarz Hubert Adamek z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Warto pamiętać o tym, że ludzie z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna, a do tego szybciej tracą ciepło.

Na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu.

- Jeśli więc znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić, czy potrzebuje naszej pomocy - apeluje Adamek.

„Nie bądźmy obojętni, każdy może ocalić życie” - pod takim hasłem opolscy policjanci rozpoczynają właśnie kampanię mającą na celu zwrócenie uwagi przed zimą na bezdomnych, osoby samotne i potrzebujące pomocy.

- Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską, a patrol na pewno przyjedzie - dodaje komisarz Adamek.

Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu mówi, że jego ludzie już od września patrolują miejsca, w których bezdomni szykują się do spędzenia zimy. M.in. opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe...

- Mamy je wytypowane na podstawie poprzednich zim. Rozpytujemy też bezdomnych, gdzie zamierzają schronić się przed mrozami i będziemy ich tam odwiedzać - mówi Krzysztof Maślak. - W tym roku mieliśmy już 321 takich interwencji. Na zgłoszenia czekamy pod bezpłatnym numerem 986.
Komenda Wojewódzka Policji w Opolu udostępniła niedawno do użytku Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jej pośrednictwem ludzie mogą zgłaszać informacje o przestępstwach i niepokojących ich zjawiskach. Mapa dostępna jest na stronie www.opolska.policja.gov.pl.

- Ale daje ona również możliwość zgłaszania miejsc przebywania osób bezdomnych - wyjaśnia Hubert Adamek. - Wystarczy kliknąć myszką komputera na odpowiednią ikonkę, zaznaczyć na mapie miejsce, w którym są bezdomni, a my na pewno wyślemy tam patrol. Oczywiście cały czas można też dzwonić pod numery alarmowe 997 lub 112.

Policjanci otrzymali już blisko 30 takich zgłoszeń.

- Część z nich została potwierdzona, kolejne są już sprawdzane - mówi komisarz Adamek.

Na przyjęcie potrzebujących przygotowana jest opolska noclegownia.

- Mamy przygotowanych 120 miejsc - mówi Elżbieta Urzędowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom. Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu. - Podczas największego obłożenia mieliśmy 90 osób, więc jesteśmy przygotowani z zapasem. Dziś wszystkie łóżka są jeszcze wolne.

WARTO ZOBACZYĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska