Ośrodek Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem już działa w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- O programie informują plakaty. Zależy nam, by pomoc otrzymali mieszkańcy małych miejscowości - mówi Beata Balicka-Błagitka.
- O programie informują plakaty. Zależy nam, by pomoc otrzymali mieszkańcy małych miejscowości - mówi Beata Balicka-Błagitka. Krzysztof Ogiolda
Ośrodek funkcjonuje w ramach Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. Pomocy prawnej, psychologicznej, terapeutycznej i materialnej udziela mieszkańcom regionu przez siedem dni w tygodniu od 8.00 do 20.00.

Ze wsparcia w Ośrodku Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem DFOZ mogą skorzystać Opolanie pokrzywdzeni w wyniku przemocy domowej, kradzieży, pobicia, zgwałcenia, oszustwa, uszkodzenia mienia, wypadku komunikacyjnego, groźby karalnej lub innego przestępstwa oraz osoby, które nie otrzymują należnych alimentów.

- Program trwa do końca roku – mówi Beata Balicka-Błagitka, dyrektor biura DFOZ. - Oferujemy bezpłatną pomoc prawną i mediacyjną, psychologiczną i psychoterapeutyczną oraz materialną.

W ramach tej ostatniej kobiety z dziećmi mogą liczyć na czasowe zakwaterowanie w Domu Matki i Dziecka w Opolu. Poszkodowani mogą też otrzymać bony na zakup środków czystości i higieny oraz na odzież, bieliznę i obuwie. Dostępne są także bony na zakup żywności. Fundacja pokrywa także koszty przejazdu komunikacją publiczną lub transportu związane z uzyskiwaniem świadczeń. Płaci również za szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe.

Aby uzyskać pomoc należy przyjść lub zadzwonić do Domu Matki i Dziecka w Opolu (ul. Masłowskiego 1 w dzielnicy Grudzice) przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 8.00 do 20.00. Nr telefonu: 77/454-07-60, e-mail: [email protected]

- Szczególnie zależy nam na mieszkańcach małych miejscowości, gdzie o pomoc jest zwykle najtrudniej. I na tych, którzy nie mają odwagi prosić o pomoc, choć jej potrzebują - mówi dyrektor biura DFOZ. - Oczywiście, weryfikujemy zgłoszenia. Ofiary przemocy zwykle mają „niebieską kartę” albo zgłoszenie na policję. Jeśli poszkodowany żadnych dokumentów nie ma, osoby pierwszego kontaktu przeprowadzają pogłębiony wywiad. W kwestionariuszu składa on – pod groźbą odpowiedzialności prawnej – że mówi prawdę o swojej sytuacji. Pomoc materialna może mieć – w zależności od diagnozy, jakiej dokonujemy – charakter jednorazowy lub być rozciągnięta na kolejne miesiące roku.

Charakter ciągły może mieć także pomoc psychologiczna, mediacyjna czy prawna.

- Doradza i pomaga sporządzać pisma wysokiej klasy prawnik – dodaje. - Pomocą psychologiczną i psychoterapeutyczną zajmują się fachowcy z dużym doświadczeniem wspierania ludzi w kryzysie (m.in. w więziennictwie).

Program współfinansuje Fundusz Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości.

OPOLSKIE INFO - 20.04.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska