Są pieniądze na docieplanie budynków

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ma specjalne pożyczki, m.in. dla osób prywatnych i firm w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Województwie Opolskim.
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ma specjalne pożyczki, m.in. dla osób prywatnych i firm w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Województwie Opolskim. Archiwum
Dobrze docieplone ściany i stropy oraz sprawne piece, to sposób na niższe rachunki za ogrzewanie oraz czystsze powietrze. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ma na to tanie pożyczki.

Prawie 550 tys. zł kosztować ma pierwszy etap termomodernizacji Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Trwa właśnie wymiana okien i drzwi, w całym budynku. - Liczymy, że dzięki temu będziemy płacić niższe rachunki za ogrzewanie - mówi dyrektor Katarzyna Paszula. - W przyszłym roku chcemy ocieplić budynek i wymienić instalację co.

Coraz więcej budynków instytucji publicznych, ale również bloków należących do spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych jest docieplanych.

To samo dotyczy domów prywatnych. Wszystko po to, by rachunki za ogrzewanie były niższe, by zużywać mniej opału i mniej truć środowisko.

Na brak klientów nie narzeka Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, który ma specjalne pożyczki, m.in. dla osób prywatnych i firm w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Województwie Opolskim. Chodzi o wymianę pieców i termomodernizację.

- Wymagany jest wkład własny w wysokości 5 proc. inwestycji, maksymalny okres kredytowania wynosi 5 lat dla pożyczek poniżej 20 tys. zł i 10 lat - dla tych wynoszących 20 i więcej tysięcy - mówi Edward Gondecki, wiceprezes WFOŚiGW w Opolu.

Pożyczka jest niskooprocentowana - 2,5 proc. w skali roku z możliwością umorzenia od 10 do 30 proc, w zależności na co została wzięta. W związku z zainteresowaniem programem, od poniedziałku w siedzibie funduszu (ul. Krakowska 53, pokój nr 4) otwarty został punkt informacyjny dla zainteresowanych programem, w którym możliwe jest: uzyskanie informacji o warunkach udzielania pożyczek, otrzymanie druków wniosku o pożyczkę i załączników oraz konsultacja w zakresie wypełnienia wniosku.

W lutym fundusz podpisał porozumienie z 70 opolskimi gminami o współpracy przy wdrożeniu programu i tam również można kierować się po informacje w tej sprawie.

Zobacz też: Termomodernizacja jednym ze sposobów walki ze smogiem. Bank Gospodarstwa Krajowego ma na to specjalny fundusz

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska