Z zasiłków coraz lepiej się żyje

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
69 złotych rocznie wydaje się statystycznie w naszym regionie na jednego mieszkańca w ramach świadczeń pieniężnych z opieki społecznej.
69 złotych rocznie wydaje się statystycznie w naszym regionie na jednego mieszkańca w ramach świadczeń pieniężnych z opieki społecznej. Freeimages.com
Dochody klientów OPS często przekraczają przeciętną pensję.

Pani Katarzyna wspólnie z konkubentem wychowuje czwórkę dzieci, ale formalnie jest samotną matką. Na każde z nich otrzymuje od 89 do 118 złotych zasiłku rodzinnego (w zależności od wieku). Do tego dochodzą dodatki z tytuły samotnego wychowywania dziecka (185 złotych na jednego nieletniego) oraz dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (90 zł). Ale to nie wszystko, bo są jeszcze zasiłki celowe, między innymi na zakup opału i dodatek mieszkaniowy na opłacenie czynszu. Pani Katarzyna od państwa dostawała miesięcznie ponad 2 tysiące złotych.

- Nikt by mi nie dał takiej pracy za tyle pieniędzy, bo proponowano za maksymalnie 1500 na rękę. Więc lepiej zająć się wychowywaniem młodych w domu, niż pracować za te grosze - opowiada matka czworga dzieci. Do tego teraz dostanie jeszcze pieniądze z programu „500+”.

Pracownicy opolskich ośrodków pomocy społecznej przyznają, że zdarzają się takie rodziny wielodzietne, gdzie suma zasiłków przekracza 5 tysięcy złotych. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których pracownicy ośrodków zarabiają mniej, niż ich klienci.

Uwagę na ten fakt zwrócili związkowcy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Napisali oni otwarty list do władz miasta. Piszą w nim: „Niejednokrotnie świadczenia udzielane przez ośrodek naszym klientom są porównywalne z zarobkami części pracowników, a często są wyższe. Taki niski poziom wynagrodzeń wpływa na pogorszenie się relacji i atmosfery w miejscu pracy oraz wpływa demotywująco w trakcie wykonywania czynności służbowych, które w trosce o dobro klienta wymagają dużej dawki empatii, cierpliwości oraz umiejętności podejmowania właściwych decyzji”.

Chcieli 15-procentowych podwyżek, ostatecznie dostaną 5-procentowe, co będzie kosztowało gminę w tym roku blisko 300 tysięcy złotych. Ale to i tak nic w porównaniu z wydatkami socjalnymi MOPS-u. Na same świadczenia rodzinne wydaje on rocznie 12 milionów złotych.

W całej Polsce na świadczenia rodzinne wydano w zeszłym roku ponad 7 miliardów złotych, z czego na same zasiłki ponad 2,5 miliarda, a resztę na różne dodatki do zasiłków i alimenty.

O ludziach, którym bardziej opłaca się żyć z zasiłków niż iść do pracy, czytaj dziś w papierowym wydaniu nto.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska