Złote Spinki 2016. Postawa Społeczna [nominacje]

Redakcja NTO
Irena Kubara - plastyczka i fryzjerka, która strzyże za darmo ludzi wykluczonych na całym świecie.
Irena Kubara - plastyczka i fryzjerka, która strzyże za darmo ludzi wykluczonych na całym świecie. archiwum prywatne [O]
Fryzjerka, która odmienia życie wykluczonych, społeczniczka i stowarzyszenie, które buduje hospicjum - to kandydaci do Złotej Spinki, honorowej nagrody nto w kategorii postawa społeczna.

Irena Kubara z Opola, właścicielka Pracowni Fryzjerskiej Alewłosy, wymyśliła i od blisko półtora roku realizuje na całym świecie projekt „Fryzura za uśmiech”. Strzyże ubogich, bezdomnych, niepełnosprawnych, ludzi wykluczonych. Za darmo. Idea jest taka: masz lepszą fryzurę, to jesteś bardziej pewny siebie i lepiej sobie radzisz z pokonywaniem trudności losu. Irena Kubara ze swoją akcją dotarła już do Brazylii, Argentyny, Chile, Norwegii i Portugalii. Przede wszystkim jednak działa na Opolszczyźnie. Regularnie odwiedza podopiecznych Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu, domy opieki społecznej, seniorów czy ośrodek leczenia uzależnień Monar. Zawsze czekają na nią kolejki chętnych na strzyżenie, bo projekt to szansa nie tylko na dobrą fryzurę, ale i - co podkreślają jego uczestnicy - terapię, która pomaga uwierzyć w siebie.

Anna Głogowska jest mieszkanką Brzegu, energiczną społeczniczką i sprawną organizatorką licznych imprez charytatywnych oraz zbiórek pieniędzy na rzecz potrzebujących mieszkańców, ofiar wypadków czy chorych dzieci. M.in. zbierała datki na operację za granicą brzeżanki, której groziła amputacja nogi, na leczenie mężczyzny poszkodowanego w wypadku. Od 2014 roku zorganizowała kilka dużych koncertów i wiele mniejszych wydarzeń, z których dochód był przeznaczany na cele charytatywne. Aktywnie uczestniczy też w takich akcjach jak WOŚP, zbiera również dary dla Ukrainy. Angażuje się także w działania na rzecz miasta.

Hospicjum Ziemi Kluczborskiej im. św. Ojca Pio opiekuje się ciężko chorymi na raka w ich domach. W ubiegłym roku pod opieką stowarzyszenia było 174 pacjentów z powiatu kluczborskiego, oleskiego, a także opolskiego. Jego członkowie ścigają się z czasem, by zdążyć z budową stacjonarnego hospicjum w Smardach Górnych koło Kluczborka. Pracują tylko w czynie społecznym, placówka powstaje bez kredytu, wyłącznie z darowizn i 1 procenta. W budowie pomagają m.in. więźniowie z Zakładu Karnego w Kluczborku. Dotąd na dokończenie inwestycji członkom stowarzyszenia udało się zebrać 1 369 838,83 zł, ale to wciąż za mało, żeby oddać budynek do użytku. Od początku działalności, czyli od 2003 roku, Hospicjum Ziemi Kluczborskiej objęło opieką w sumie 1342 chorych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska