Złote Spinki 2017. Prestiżowe nagrody nto wręczone

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Złote Spinki 2017. Uroczysta gala.
Złote Spinki 2017. Uroczysta gala. Sławomir Mielnik [O]
Alojzy Bardorz, rodzina Tomechnów, ks. prof. Jerzy Kostorz oraz Piotr Smykała to tegoroczni laureaci jubileuszowej, 20. edycji Złotych Spinek. Diamentową Spinkę dostał prof. Michał Lis.

Uroczystość odbyła się we wtorek (7 czerwca) po południu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

W kategorii samorządność laureatem Złotej Spinki został Alojzy Bardorz – mistrz ciesielstwa, który od ponad 30 lat prowadzi swój zakład ciesielski w rodzinnych Kościeliskach (powiat oleski). Od 2013 r. jest starszym Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Oleśnie. W czasach, gdy inne cechy rzemieślnicze podupadają, oleski rośnie w siłę. Jest jednym z najstarszych i najliczniejszych w województwie.

Nominację otrzymali: Tomasz Józef Juros – lekarz i pasjonat lokalnej historii, który od lat gromadzi materiały i dokumentuje historię Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem historii „małej ojczyzny” w dolinie Małej Panwi oraz Józef Kozina - samorządowiec od 1998 roku (został wówczas zastępcą burmistrza Kietrza), a od 2006 roku starosta głubczycki. Członek zarządu Związku Powiatów Polskich.

W kategorii biznes Złotą Spinkę otrzymała rodzinna firma państwa Tomechnów. Działa na opolskim rynku od ponad 20 lat. Zakładali ją rodzice: Franciszek i Małgorzata. W tej chwili pracują w niej także synowie (Michał, Krzysztof i Tomasz) z żonami i córka Sabina z mężem. Tomechnowie zaczynali od uruchomienia sklepów w Chrząszczycach i Prószkowie. W 2002 r. zbudowali galerię handlową „Centro”. Sześć lat temu postawili w Prószkowie trzygwiazdkowy hotel Arkas z 43 pokojami, strefą Wellness&SPA, salą fitness.

Nominowani do nagrody zostali: Firma Diehl Controls Polska w Namysłowie produkująca elektroniczne podzespoły dla branży AGD. Jej klientami są znane światowe marki, m.in. Bosch, Siemens, Electrolux, Whirlpool, oraz Nestro i Netecs ze Starego Olesna. Grupa Nestro-Netecs zajmuje się projektowaniem i produkcją systemów odpylania dla przemysłu meblarskiego, drzewnego, metalowego oraz sortowni odpadów komunalnych.

W kategorii postawa społeczna laureatem Złotej Spinki został ks. prof. Jerzy Kostorz, wykładowca na Wydziale Teologicznym UO, organizator wielu akcji społecznych – koncertów, licytacji itp. na ważne cele – renowację katedry opolskiej oraz leczenie i rehabilitację chorych dzieci. Jego dziełem był opolski koncert na rzecz dzieci z Aleppo.

Nominacje otrzymali: dr Krystyna Słodczyk, ekolożka, współautorka projektu uchwały antysmogowej dla województwa opolskiego oraz Agnieszka Kossowska, autorka bloga i książki dla dzieci „Duże sprawy w małych głowach" pomagającej oswoić problem niepełnosprawności.

W kategorii kultura i nauka Złotą Spinkę otrzymał Piotr Smykała, znawca lokalnej historii i autor książek o ziemi strzeleckiej i jej miejscowościach. Na własną rękę poszukuje historycznych źródeł – dokumentów, zdjęć, rysunków, relacji świadków, by opisywać i wyjaśniać wydarzenia sprzed lat.

Nominowani: Zbigniew Janowski – szef Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Dąbrowie, organizator i szef dorocznych Dąbrowskich Spotkań z Poezją Śpiewaną „Zamczysko” oraz Barbara Lach, od 1981 roku aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki. Ma na koncie wiele wspaniałych ról, ale nie ogranicza się do pracy w teatrze. Talent aktorski wykorzystuje w działalności na rzecz dzieci chorych i poszkodowanych przez los.

Diamentową Spinkę otrzymał prof. Michał Lis, opolski historyk, od ponad pół wieku badacz i znawca dziejów Śląska.

- Istotą Złotych Spinek jest łączenie ludzi – mówił na początku uroczystości Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny nto. – Stawiamy w świetle jupiterów tych, którzy niekoniecznie sami się promują. Złota Spinka ma 20 lat. Rozpoczęliśmy ten plebiscyt chwilę po powodzi tysiąclecia i w ferworze walki o region. Ta nagroda była wtedy i chce być dzisiaj znakiem tego, co nas łączy. W podzielonym świecie i w podzielonej Polsce nto pisze i będzie nadal pisać prawdę i będzie szukać tego, co wspólne.

- Po raz kolejny zostaną wręczone nagrody w dziedzinie kultury, biznesu, samorządności i działalności społecznej – mówił wojewoda opolski, Adrian Czubak. – Laureaci reprezentują różne dziedziny, ale wszyscy mają pasję, wizję i chęć realizacji tego, co sobie zamierzyli. Otrzymanie tej nagrody oznacza bycie wzorem do naśladowania dla współpracowników, młodych pokoleń i dla nas wszystkich.

- To jest wspaniała uroczystość poświęcona ludziom z naszej regionalnej społeczności. Specyfiką naszego regionu jest różnorodność – zauważył marszałek województwa Andrzej Buła. – Ci, którzy mieszkali tu zawsze i ci, którzy przyjechali, uczyli nas, jak żyć razem i w zgodzie. Dziś z tych ludzi, mieszkańców regionu zostają wybrane i pokazane diamenty.

Piotr Smykała po odebraniu Złotej Spinki powiedział: - Moja pasja zaczęła się od tego, że w domu zawsze było coś starszego od ludzi, którzy w nim mieszkają. Pytałem, co to jest, a w końcu zacząłem te pamiątki przeszłości zbierać. Nie jestem stworzony do przemawiania, raczej do pracy. Dziękuję wszystkim, dzięki którym tutaj się znalazłem.

- Jestem zaskoczony. Na galę przyjechałem z sympatii dla redaktora naczelnego nto. Nigdy też nie nosiłem spinek. Więc bardzo się ze spinki nto cieszę – mówił ks. prof. Jerzy Kostorz. Opowiedział publiczności bajkę o kompletnie różowej krainie, w której znalazł się całkowicie zielony krasnoludek – z innej bajki. – Niewiele bym zdziałał, gdyby w moim otoczeniu nie było zielonych krasnoludków, które mi pomagają. Spotykam ich na uniwersytecie i politechnice, w urzędzie marszałkowskim, w kurii i w wielu innych miejscach.

- Powinni stać tu inni przedstawiciele rodziny i cała firma, ale pewnie scena byłaby za mała – mówił ze sceny CWK Michał Tomechna. – Szczególnie chcę podziękować mojej żonie, która wspiera mnie w różnych, czasem dziwnych pomysłach. Czego można nam zazdrościć? Mnie mojej żony. Można nam zazdrościć menedżerów, jakich mamy. Wspaniałych pracowników, którzy tworzą firmę i pracują w niej ponad 15 lat. Bez nich nie moglibyśmy się tak rozwijać, bo firmę tworzą ludzie.

- Jestem tak mile zaskoczony, że brakuje słów, co powiedzieć – przyznał Alojzy Bardorz. – W latach 60. byłem w Opolu. Potem już nie byłem w Opolskiem, tylko w Częstochowskiem. Potem wróciliśmy do Opolskiego i proszę serdecznie władze, żeby nas w nim zostawiły. Nie sprzedawajcie nas. Teraz o rzemiośle. Pierwszy cech oleski powstał w 1406 roku. W 1411 kolejny. Dopiero w XVI wieku właściciel Olesna nie wytrzymał, bo cechów było za wiele i walczyły ze sobą i stworzył jeden wspólny cech. Dziękuję za tak wysokie wyróżnienie.

Laureat Diamentowej Spinki nto, prof. Michał Lis mówił: - Sądziłem, że nic mnie już w życiu nie zaskoczy. Trochę żyję i okazuje się, że niespodzianki mogą się zdarzać. To moje wyróżnienie traktuję jako docenienie mojego stażu pracy i życia w regionie. Z województwem opolskim jestem związany, odkąd ono powstało. Zacząłem naukę w Liceum Pedagogicznym w Brzegu, gdy się okazało, że Brzeg z Dolnego Śląska został przyłączony do Górnego, do województwa opolskiego. Uważałem, że mam dług wobec regionu i wszystkie te lata poświęciłem naszemu województwu.

Przed wręczeniem Złotych Spinek uhonorowano - na poziomie regionu i wszystkich powiatów - laureatów plebiscytu nto Człowiek Roku.

7 czerwca, podczas gali Złotych Spinek 2017, nagrodziliśmy także laureatów plebiscytu "Człowiek roku". W kategorii kultura stautetkę odebrał Paweł Garncarz z powiatu brzeskiego (za aktywizację mieszkańców Wojsławia oraz uczestników WTZ w Jędrzejowie). W kategorii działalność społeczna i charytatywna nagrodzona została głosami czytelników Anna Włodarczyk z powiatu kluczborskiego, psycholog i terapeuta uzależnień, nominowana za akcję "Stop narkotykom, stop dopalaczom". Marcin Ociepa, przewodniczący Rady Miasta Opola, został doceniony w kategorii "Samorząd i społeczność lokalna" za wspieranie idei utworzenia kierunku lekarskiego na UO. W biznesie został wyróżniony Paweł Wąsiak, dyrektor Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, jednego z najprężniej działających inkubatorów w regionie. Statuetki i dyplomy odebrali wszyscy nominowani.

Człowiek roku 2016. Laureaci odebrali statuetki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska