L4 na lewo

  Maciej T. Nowak mnowak@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Ortopeda Artur K. za 50 zł łapówki wystawił fałszywe zaświadczenie wielokrotnemu przestępcy Michałowi K. ps. Pasek. Dzięki temu nie musiał on stawiać się w sądzie.
  Wydział przestępczości zorganizowanej Prokuratury Okręgowej w Opolu zarzucił 35-letniemu Arturowi K. przyjęcie łapówki, poświadczenie nieprawdy i utrudnianie śledztwa. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Opolu.

  Artur K. jest asystentem na oddziale ortopedii przychodni MSWiA. Prokuratura zarzuciła mu, że 24 lutego 2003 wystawił zaświadczenie L4, w którym poświadczył nieprawdę dotyczącą stanu zdrowia Michała K. ps. Pasek. Napisał, iż z powodu choroby jest on niezdolny do stawienia się w sądzie.
  Michał K. jest oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która m.in. na wielką skalę miała handlować narkotykami, wymuszać haracze, czerpać korzyści z prostytucji i wywozić kobiety do niemieckich domów publicznych.
  Grzegorz J. ps. Żydek, jeden z ludzi "Paska", zadzwonił do Artura K., który był jego znajomym. Poprosił o wystawienie zaświadczenia dla Michała K.. Lekarz się zgodził. Po odbiór dokumentu przyszła siostra "Paska", 27-letnia Aleksandra. Lekarz wystawił L4 "Paskowi", nie robiąc żadnych badań. Za przysługę dostał 50 zł. Dziewięć miesięcy po popełnieniu przestępstwa lekarz został zatrzymany przez CBŚ.

  Aleksandra K. odpowie przed sądem za nakłanianie lekarza do naruszenia obowiązku służbowego. Nie przyznaje się do winy.
  Artur K. przyznał się do popełnienia przestępstwa i chce dobrowolnie poddać się karze. Zaproponowaną karę - rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz 15 tys. zł grzywny - musi jeszcze zaakceptować sąd.

  - Pierwsze słyszę - stwierdził wczoraj Jacek Mazur, rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy, gdy powiedzieliśmy mu o oskarżeniu. - Prokuratura nie poinformowała nas o tej sprawie, ale artykuł potraktuję jako wiarygodną informację.
  Mazur zapowiedział, że rozpocznie postępowanie wyjaśniające. Jeśli zarzuty się potwierdzą, skieruje sprawę do sądu lekarskiego. Może on ukarać lekarza upomnieniem, naganą, zawieszeniem w prawach wykonywania zawodu bądź odebraniem takich praw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama