Prawda wyjdzie na jaw

  Prawda wyjdzie na jaw

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Z Janem BUTMANKIEWICZEM, byłym członkiem zarządu Elektrowni Opole SA, rozmawia Krzysztof ZYZIK
  Prawda wyjdzie na jaw
  - Prokuratura okręgowa wznawia śledztwo w sprawie niegospodarności w Elektrowni Opole. Jest pan zaskoczony?
  - I to bardzo.
  - Dlaczego?
  - Bo wcześniej prokuratura nawet nie chciała mnie przesłuchać. Liczyłem na to, że ktoś od nich zechce ze mną się spotkać, przecież byłem głównym oskarżycielem układu, który tam panuje. Opowiedziałem "NTO" o wielu mechanizmach wyprowadzania pieniędzy z elektrowni. I nic. Poza czytelnikami nikogo to nie zainteresowało.
  - A sprawa Jargo i męża pani Jakubowskiej pana zdziwiła?
  - A skąd... Przecież tego mechanizmu nie wymyślił prezes Sz. Elektrownia od lat płaciła brokerom. Najpierw jednemu panu z Opola, dopiero potem ekipie z Jargo. O tym też przecież pisaliście. Sprawa Jargo to w dalszym ciągu wierzchołek góry lodowej.
  - A co jest pod tym wierzchołkiem?
  - Jednym słowem: bagno. Elektrownia Opole to była ostatnia wielka inwestycja finansowana w całości z budżetu państwa. W związku z tym kręciło się wokół niej wielu cwaniaków, którzy wiedzieli, jak wydoić Skarb Państwa. Kierownictwo elektrowni posiadło fenomenalną umiejętność dogadzania wszystkim kolejnym ekipom rządzącym - od prawa do lewa. Żaden zakręt polityczny ich nie zdmuchnął, bo po prostu dawali wszystkim zarobić.
  - Pan był przez pewien czas członkiem zarządu elektrowni. Nie mógł pan zaprotestować, choćby przeciwko udziałowi brokerów w ubezpieczaniu elektrowni?
  - Do spraw ubezpieczeń zarząd oddelegowywał dyrektora finansowego. On nam zawsze relacjonował, że wszystko jest okej. W wielu innych sprawach zgłaszałem zdania odrębne, pisałem do ministrów. Na nic.
  - Politycy zawsze kręcili się wokół elektrowni?
  - Zawsze. Od prawa do lewa. Nawet prezydent Kwaśniewski był kiedyś w elektrowni z nieoficjalną wizytą. A członkowie rady nadzorczej elektrowni, jak byli pokorni, to zawsze mieli otwartą drogę awansu.
  - Czy po kilku już latach od upublicznienia wielu zarzutów uda się jeszcze dojść do prawdy?
  - Ja zawsze wierzę, że prawda, choćby tylko częściowa, w końcu wyjdzie na jaw. Ale na pewno czas zaciera ślady. W dodatku wiele dokumentów w elektrowni zostało zniszczonych.
  - To poważny zarzut.
  - Nie wiem, czy to było przestępstwo czy nie. Ale wiele dokumentów z zarządu poszło do kotłowni, sam byłem świadkiem, jak płonęły.
  - Dziękuję za rozmowę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama