Musimy się otworzyć

  Musimy się otworzyć

  Kog

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Patrzy pani na Opolszczyznę z zewnątrz. Czy reszta Polski może nam czegoś zazdrościć?
  Odpowiada prof. dr hab. Lucyna Frąckiewicz, kierownik Katedry Polityki Społecznej i Gospodarczej z Akademii Ekonomicznej w Katowicach:
  - Z całą pewnością dwóch rzeczy. Po pierwsze macie mniej osób niepełnosprawnych niż reszta Polski. W województwie opolskim jest ich stu na tysiąc mieszkańców, średnio w Polsce - stu czterdziestu siedmiu. Myślę, że to skutek wyższej niż gdzie indziej dyscypliny życia, lepszej ochrony zdrowia, no i tego, że macie mniej pijaństwa niż inni.
  Druga świetna rzecz to system stacji opieki Caritas i ambulansów jeżdżących do ludzi starych, którzy dzięki temu mogą pozostawać w środowisku rodzinnym. Całe polskie społeczeństwo się starzeje, więc inni muszą dopiero zorganizować to, co u was już dobrze działa.
  - Czy skoro się starzejemy, to czeka nas otwarcie granic dla Białorusinów i Ukraińców?
  - To nieuniknione, tym bardziej po wejściu do Unii. Trzeba się skupić nie na tym, żeby się zamykać, ale na tym, by już teraz przygotowywać programy adaptacji, które pomogą im w procesie naturalizacji. Ręce do pracy będą wkrótce potrzebne, ale właściciele tych rąk nie mogą się znaleźć wśród osób wykluczonych ze społeczeństwa. Na początek trzeba przygotować nauczycieli, którzy będą z nimi pracować.
  - Ludzie boją się nie tylko przybyszów ze Wschodu, ale i wracających do heimatu Niemców...
  - Niesłusznie. Bo ci, którzy chcą tu wrócić, są często ludźmi zamożnymi i oni tu przyjadą razem ze swoim bogactwem. Byłyby powody do obaw, gdyby wracali sami wypędzeni. Tymczasem o powrocie myślą ewentualnie ich wnuki, a to jest już inna generacja.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama