Mają was jak na dłoni

  Mają was jak na dłoni

  Fot. Michał Wandrasz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzięki nadajnikom GPS dyżurny będzie wiedział dokładnie gdzie znajduje się każdy radiowóz.

  Dzięki nadajnikom GPS dyżurny będzie wiedział dokładnie gdzie znajduje się każdy radiowóz. ©Fot. Michał Wandrasz

  Jeśli opolscy funkcjonariusze chcieliby się w czasie służby "urwać" na kawę, zamiast patrolować ulice, od razu będzie o tym wiedział dyżurny.
  Dzięki nadajnikom GPS dyżurny będzie wiedział dokładnie gdzie znajduje się każdy radiowóz.

  Dzięki nadajnikom GPS dyżurny będzie wiedział dokładnie gdzie znajduje się każdy radiowóz. ©Fot. Michał Wandrasz

  Stanie się tak za sprawą nadajników satelitarnych GPS, które od kilku dni montowane są w radiowozach Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Na razie urządzenia testowane są tylko w niektórych pojazdach, ale w przyszłości znajdą się one prawdopodobnie we wszystkich oznakowanych radiowozach KMP Opole. Będzie je wtedy można zlokalizować z dokładnością do kilku metrów.

  Specjalne antenki pojawiły się
  na razie na niektórych radiowozach w Opolu.

  - Nie chodzi o to, by sprawdzać jak rzetelnie pracują nasi ludzie, ale o to, by lepiej nimi dysponować - tłumaczy młodszy inspektor Kazimierz Pięta, naczelnik Wydziału Łączności i Informatyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
  - Dyżurny, wiedząc dokładnie, w których miejscach znajdują się radiowozy, może wysyłać na interwencję tych policjantów, którzy są najbliżej zdarzenia. Teoretycznie, można to ustalić przez radiostację, ale w godzinach szczytu, kiedy w mieście jest dużo patroli, w eterze jest takie zamieszanie, że ustalenie dokładnej pozycji każdego radiowozu jest bardzo trudne.
  Nadajniki GPS to, zdaniem szefów opolskiej policji, szansa na spore oszczędności. Radiowóz nie będzie musiał jechać na interwencję z drugiego końca miasta, bo dyżurny od razu będzie wiedział, że bliżej znajduje się inna załoga.

  - Na paliwo wydajemy rocznie we wszystkich jednostkach w sumie 2,5 miliona złotych - wylicza podinspektor Zbigniew Białostocki, zastępca opolskiego komendanta wojewódzkiego policji. - Jeżeli w przyszłości udałoby się zamontować nadajniki GPS we wszystkich radiowozach i gdyby przyniosło to oszczędność tylko 10-procentową, to bylibyśmy do przodu 250 tysięcy złotych. Warto więc próbować.
  Na razie nadajniki są testowane w niektórych radiowozach opolskiej komendy miejskiej jeżdżących po terenie powiatu opolskiego. Urządzenia udostępnił do testów jeden z operatorów telefonii komórkowej. Toczą się jednocześnie rozmowy z pozostałymi operatorami, aby wynegocjować jak najlepsze warunki cenowe. Standardowy abonament za jedno urządzenie wynosi około 70 złotych. Szefostwo Komendy Wojewódzkiej liczy, że uda się go obniżyć.
  - Na razie będziemy analizowali i się przyglądali, jak to wszystko działa i czy faktycznie jest przydatne - mówi naczelnik Pięta. - Jeżeli nasze wyliczenia i oczekiwania się sprawdzą, wtedy nadajniki trafią do każdego oznakowanego radiowozu w Komendzie Miejskiej w Opolu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama