Pół godziny i po sprawie

  Pół godziny i po sprawie

  Fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Barbara i Dariusz Winiarscy nie przypuszczali, że tak będzie wyglądał ich ślub.

  Barbara i Dariusz Winiarscy nie przypuszczali, że tak będzie wyglądał ich ślub. ©Fot. Witold Chojnacki

  Obyło się bez marsza Mendelssohna, wkładania obrączek i podpisów świadków. Osoby wezwane wczoraj na rozprawę cywilną w sądzie okręgowym wychodziły stamtąd jako... pełnoprawni małżonkowie.
  Barbara i Dariusz Winiarscy nie przypuszczali, że tak będzie wyglądał ich ślub.

  Barbara i Dariusz Winiarscy nie przypuszczali, że tak będzie wyglądał ich ślub. ©Fot. Witold Chojnacki

  Przypomnijmy:

  Przypomnijmy:


  O nieprawidłowościach w USC w Oleśnie jako pierwsza poinformowała "NTO" (13 października tego roku). Skutkiem niewłaściwego powołania kierownika USC trzeba było unieważnić 159 aktów cywilnych. Sąd Rejonowy w Oleśnie musiał unieważnić 103 akty urodzenia, 50 aktów zgonu i 6 aktów małżeństwa (chodzi o śluby konkordatowe i zawarte za granicą). Naprawienie 4 nieważnych ślubów cywilnych jest ostatnim etapem prostowania urzędniczego błędu.  Wczoraj z powództwa prokuratora okręgowego przed obliczem Temidy stawili się młodzi ludzie z Olesna (cztery pary), którzy teoretycznie od lutego i marca są małżonkami. Teoretycznie, gdyż faktycznie ich śluby cywilne, zawarte przed zastępcą kierownika USC w Oleśnie, do wczoraj były nieważne.

  Powód? Udzieliły ich osoby (dwie urzędniczki USC w Oleśnie), które nie miały do tego prawa. Ma je tylko kierownik USC powołany przez radę miasta w drodze uchwały. Tymczasem w Oleśnie urzędniczki wykonywały swe czynności z upoważnienia burmistrza Edwarda Flaka.
  - W tej sytuacji tamte oświadczenia są nieskuteczne prawnie, a więc formalnie związku małżeńskiego nie ma - wyjaśnia sędzia Sądu Okręgowego w Opolu Krzysztof Pospiech. - Jedyną drogą naprawienia tego stanu rzeczy jest rozprawa sądowa o ustalenie istnienia małżeństwa.
  W takiej sytuacji znaleźli się państwo Barbara i Dariusz Winiarscy z gminy Radłów. Ślub cywilny wzięli 21 lutego w Oleśnie. Jak się okazało - nieważny.

  - Szkoda naszego czasu i tej drogi, którą musieliśmy pokonać do Opola - mówili wczoraj przed rozprawą Winiarscy (w październiku wzięli także ślub kościelny). Pół godziny później, gdy usłyszeli wyrok sądu, odetchnęli z ulgą.
  - Jeden problem z głowy - mówili.
  - Sąd stwierdza, że Dariusz i Barbara Winiarscy, składając 21 lutego w USC Olesno w obecności świadków oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński, zawarli z dniem 21 lutego ważny związek małżeński i od 21 lutego są małżeństwem - ogłosił przewodniczący składu orzekającego sędzia Krzysztof Pospiech.
  Niemal identycznie brzmiały wyroki w trzech pozostałych sprawach. Nawet jeśli małżonkowie nie stawili się na rozprawie, sąd, po wysłuchaniu świadka (zastępcy kierownika USC), ustalał istnienie małżeństwa.
  Co w sytuacji, gdyby osoby, które zawarły nieważny ślub, uznały, iż tak jest lepiej, i nie chciały już być małżeństwem?

  - Ich wola nie ma tu żadnego znaczenia - odpowiada sędzia Pospiech. - Sąd bada tylko, czy w lutym i w marcu w USC w Oleśnie wszystkie czynności zostały wykonane należycie. Jeśli tak, to związek małżeński jest ważny.
  - Dzisiejsza wizyta w sądzie niczego w naszym życiu nie zmieni - dodają Katarzyna i Sebastian Smolarkowie z Olesna. - O tych naszych ślubach głośno było nie tylko w Oleśnie, ale i w całej Polsce, ale tylko nasza najbliższa rodzina wiedziała, że jesteśmy jedną z tych pechowych par. Od dzisiaj wszystko będzie jak należy.
  Kosztami procesu, które w przypadku każdej pary wyniosły 100 złotych, sąd obciążył Skarb Państwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo