Ostrzeżenie na torach

  Ostrzeżenie na torach

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  90 minut czekali w Opolu pasażerowie na pociąg pospieszny Światowid ze Szczecina do Przemyśla. - Co za bałagan - denerwowali się.
  Pociąg pospieszny Światowid zamiast o godzinie 12 był wczoraj w Opolu o 13.30. - Z roku na rok koleją podróżuje się coraz gorzej - skarżyli się podr

  Pociąg pospieszny Światowid zamiast o godzinie 12 był wczoraj w Opolu o 13.30. - Z roku na rok koleją podróżuje się coraz gorzej - skarżyli się podróżni. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Spóźnienie Światowida to jedyny odczuwalny w Opolu efekt strajku ostrzegawczego kolejarzy. Wczoraj o ósmej rano zatrzymali oni na godzinę pociągi w Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Szczecinie.
  - Znacznie gorzej byłoby, gdyby akcję protestacyjną przeprowadzono w Katowicach albo Wrocławiu - mówi Andrzej Szwed, dyrektor Zakładu Przewozów Regionalnych PKP Opole. - Wówczas wiele pociągów byłoby spóźnionych. Strajkujący zapowiadali jednak, że zatrzymywane będą tylko pociągi w relacjach regionalnych. Dalekobieżne podróżowały bez przeszkód - dodaje.

  Światowid, który miał być w Opolu o godzinie 12. natknął się jednak przed Poznaniem na blokadę torów. Podróżni, którzy musieli w Opolu czekać na jego przyjazd półtorej godziny, nie kryli rozczarowania.
  - Kolej każdego roku podupada. Punktualność dla nikogo się nie liczy - mówi Helena Jamrozek, emerytowana pracownica PKP, która wczoraj wybrała się w podróż do Przemyśla. - Miałam się tam przesiąść na autobus i już wiem, że nie zdążę. Na szczęście nie jest bardzo zimno, bo inaczej trudno byłoby mi wytrzymać na dworcu - dodaje.
  - Kolejarze walczą o to, by na kolei było lepiej, ale boję się pomyśleć co będzie, jeśli następny strajk zorganizują przed samymi świętami - dodaje Marta Krzyżek z Opola.
  - Na święta żadnego strajku nie będzie - zapowiedział wczoraj Marek Szurgot, szef związku zawodowego dyżurnych ruchu PKP Opole, który jest także członkiem ogólnopolskiego komitetu protestacyjnego.

  Wczoraj kolejarze strajkowali, chcąc wymusić na rządzie respektowanie zeszłorocznych porozumień. - Chcemy, aby rząd przekazał obiecane 200 milionów złotych na remonty linii i taboru kolejowego. Robimy to w interesie całej kolei. Nie chcemy podwyżek płac dla siebie - dodaje Szurgot.
  27 i 28 grudnia Sejm będzie debatował nad postulatami kolejarzy. - Jeśli kolej nie otrzyma pieniędzy, już 29 grudnia może zapaść decyzja o zorganizowaniu strajku generalnego. Dzisiaj możemy jedynie przeprosić podróżnych za wszystkie utrudnienia - mówi Szurgot.
  - Czekałem w Poznaniu godzinę na dworcu, potem pociąg wlekł się - denerwuje się Damian, jeden z pasażerów Światowida. - Może i kolejarze mają rację, ale dlaczego z tego powodu pasażerowie mają marznąc na dworcach i tracić czas?
  O co chodzi kolejarzom
  Oprócz obiecanych w zeszłym roku 200 milionów złotych strajkujący chcą, aby w kasie państwa na ten rok znalazło się około 600 milionów złotych na modernizację linii kolejowych. Jeśli PKP będzie mieć te pieniądze, otrzyma z funduszów unijnych dodatkowe 3 miliardy złotych.
  - Tymczasem rząd przeznaczył na ten cel 87 milionów złotych. Przypomnę, że modernizacja linii kolejowej z Głuchołaz do granicy państwa kosztowała 120 milionów zł - mówi Marek Szurgot.
  W ubiegłym roku strajkujący kolejarze wymogli także na rządzie obietnicę, że ten na modernizację linii kolejowych przeznaczać będzie tyle samo, co na budowy dróg. Strajkujących teraz kolejarzy oburzyło, że w przyszłym roku na drogi ma być 9 miliardów złotych, a na kolej 87 tylko milionów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama