Staramy się

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Z Włodzimierzem Nabrdalikiem, I sekretarzem d.s. konsularnych w ambasadzie polskiej w Hadze rozmawia Edyta Hanszke
  - Kiedy dowiedzieliście się o zatrzymaniu Opolan?
  - Pod koniec września.
  - Dlaczego tak późno?
  - Władze holenderskie zwykle nie informują nas o zatrzymaniach naszych rodaków. Nie mamy podpisanej dwustronnej konwencji konsularnej z Holandią, która obligowałaby do podawania takich informacji.
  - Co zrobiliście w tej sprawie?
  - Staramy się zrobić wszystko, co możliwe. Rozumiem rozżalenie polskich rodzin, że ich bliscy są zatrzymani, ale zarzuty, że nie zajmujemy się tą sprawą są bezpodstawne.
  Odwiedziłem panią Różę w zakładzie karnym na drugim krańcu Holandii. Do adwokatów skierowałem pisma, w których wypunktowałem argumenty, których moim zdaniem powinni użyć broniąc Polaków. Pisma o podobnej treści wysłałem do sądu. Podpowiedziałem panu Krzysztofowi, by zebrał pozytywne opinie ze szkoły do której chodzi Ewa oraz by napisał oświadczenie o przebiegu incydentu. Pomagaliśmy w tłumaczeniu niektórych z nich na język holenderski, w ramach bezpłatnej pomocy prawnej. Również te dokumenty trafiły do adwokatów oraz do sądu. 11 grudnia został uniewinniony i zwolniony do Polski mieszkaniec Katowic zatrzymany także w związku z tą sprawą. Prokurator żądał dla niego 18 miesięcy więzienia.
  - Dlaczego Polacy zostali zatrzymani, skoro to oni czują się poszkodowani?
  - Popełnili błąd nie zgłaszając zajścia na policję osobiście. Z własnych doświadczeń wiem, że telefonowanie na policję nie przynosi efektów. Kiedy oni dostali się w końcu na posterunek, Holender już złożył na nich doniesienie. Rodzinę ze Strzelec obciążają też zeznania mieszkańca gminy Leśnica. Nie powinni brać sprawiedliwości we własne ręce.
  - Jakie zarzuty im postawiono?
  - Ograniczenia wolności osobistej, ubezwłasnowolnienia i spowodowania uszczerbku na zdrowiu (Holender ma złamaną nogę). Prokurator zażądał po trzy lata więzienia dla każdego z Polaków. Najlepiej byłoby gdyby dostali wyroki w zawieszeniu, ale trudno mi powiedzieć, czy tak ta sprawa się zakończy. Jeżeli zapadną niekorzystne wyroki będziemy starali się o wniesienie apelacji i znalezienie adwokata.
  - Ilu jeszcze Polaków "siedzi" w holenderskich więzieniach?
  - Około trzydziestu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama