Naświetlanie opóźnione

  Naświetlanie opóźnione

  Fed

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowoczesny akcelerator do napromieniowywania chorych na raka w Wojewódzkim Ośrodku Onkologii w Opolu zacznie służyć pacjentom dopiero od lutego.
  Uroczyste otwarcie nowego pawilonu radioterapii wraz z bunkrem i akceleratorem odbyło się 9 grudnia. I jeszcze w tym miesiącu nowym aparatem miał być leczony pierwszy pacjent.
  - Problem leży w tym, że nadal trwa odbiór całego budynku przez sanepid, inspekcję pracy i straż pożarną, a bez ich zgody nie można wpuścić do niego ani pacjentów, ani pracowników - wyjaśnia dr Wojciech Redelbach, dyrektor WOO. - Poza tym w pawilonie odbywa się jeszcze tzw. biały montaż, zakładanie kontaktów, barierek, domalowywanie pewnych elementów, czyli ostatni szlif.
  Jeśli chodzi o sam akcelerator, to został on dopuszczony do użytku przez Państwową Agencję Atomistyki. Ale jego odbiór techniczny jest sprawą o wiele bardziej skomplikowaną, a tzw. ustawianie trwa nie krócej niż 2-3 miesiące (aparat trafił do ośrodka na początku listopada).
  - Można by go było wykorzystać do prostych procedur, do radioterapii paliatywnej, ale nam chodzi o zastosowanie go do najbardziej specjalistycznych form leczenia - zaznacza dr Redelbach. - Piątego stycznia będzie u nas zespół fizyków, przysłanych przez producenta, który przeprowadzi dodatkowe ustawianie.
  Na razie radioterapia odbywa się na starym aparacie, który służy pacjentom onkologii od 25 lat.
  Dlaczego w takim razie uroczyste przekazanie aparatu i pawilonu odbyło się przed czasem (z wielką pompą)? Bo akurat 9 grudnia gościł w Opolu minister zdrowia, a Ministerstwo Zdrowia dało 8 mln zł na aparat i narzuciło warunek, żeby aparat "ruszył" do końca tego roku. Było to otwarcie wymuszone, bo przy okazji władze województwa chciały się na siłę czymś pochwalić.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama