Na razie togi nie założy

  Na razie togi nie założy

  Maciej T. Nowak

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Sąd podtrzymał decyzję o zawieszeniu Janusza M., sędziego Sądu Okręgowego w Opolu. Jednocześnie obniżył mu pensję o połowę.
  Na razie togi nie założy

  Od sądzenia do oskarżenia

  Od sądzenia do oskarżenia


  Sędzia Jarosław M. pracował w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Opolu. Trzy lata temu musiał zrzucić togę, po tym, jak rzecznik dyscyplinarny Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu zarzucił mu naruszenie godności zawodu przez utrzymywanie kontaktów z wielokrotnym przestępcą i korzystanie z usług prostytutki z prowadzonej przez niego agencji. M. sam odszedł z zawodu sędziego. Później jednak się rozmyślił i złożył pozew o przywrócenie do pracy. Wyrok Sądu Pracy w Gliwicach przyznał mu rację. Decyzją sądu Jarosław M. otrzymał 180 tys. zł brutto wynagrodzenia za czas, w którym pozostawał bez pensji.  Sędzia Jarosław M., dzień po tym jak wrócił do zawodu, został zawieszony. Tę decyzję prezesa Sądu Okręgowego w Opolu rozpatrywał jeszcze Sąd Dyscyplinarny w Łodzi. W miniony piątek zatwierdził ją.

  - Do zakończenia postępowania dyscyplinarnego Jarosław M. będzie zawieszony w prawach wykonywania zawodu - powiedział Ryszard Janowski, prezes Sądu Okręgowego w Opolu. - Jednocześnie zdecydowano o obniżeniu wynagrodzenia o 50 proc. - dodał.
  Gdyby decyzja łódzkiego sądu dyscyplinarnego była inna, sędzia Jarosław M. już dziś mógłby założyć togę i rozpocząć orzekanie. Teraz czeka go jednak postępowanie (może potrwać kilka miesięcy), które poprowadzi przeciwko niemu rzecznik dyscyplinarny z Wrocławia.
  Postępowanie na pewno będzie dotyczyło jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwym, o co nyska prokuratura oskarżyła Jarosława M. Sąd Grodzki w Kłodzku skazał go za to na 600 zł grzywny, ale M. się odwołał i utrzymuje, że nie było podstaw do wydania takiego wyroku.

  Rzecznik rozważy również zasadność prowadzenia sprawy o naruszenie godności zawodu sędziego, jakim miało być utrzymywanie kontaktów z wielokrotnie karanym oraz prostytutką. Sędzia M. zaprzecza, by coś takiego miało miejsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama