Weźmy wszystko to, co można

  Weźmy wszystko to, co można

  Pytał Kog

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Weźmy wszystko to, co można
  Rozmowa ze Stanisławem Jałowieckim, opolskim eurodeputowanym
  Weźmy wszystko to, co można
  - Unia Europejska chce zmniejszyć swój budżet do 1 procenta. Co w takiej sytuacji może stracić Opolszczyzna?
  - Jeśli spadnie składka poszczególnych krajów do budżetu Unii, to najmocniej obcięte zostaną pieniądze na politykę spójności, czyli wyrównywanie różnic regionalnych, a także na politykę rolną. Skoro nasz region, o czym pisała niedawno "NTO", należy do najuboższych w tej części Europy, to mamy do stracenia bardzo dużo. Wręcz boję się liczyć, ile. Podczas spotkania u pana marszałka namawiałem, by przede wszystkim już teraz wykorzystać każde euro, które można z Unii dostać.
  - A ile straci Polska?
  - Jeśli średnie zobowiązanie wszystkich krajów wobec Unii zostanie na poziomie 1,24 procent ich budżetów, to w latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii 1 bilion euro. Z tego jedną trzecią stanowią pieniądze na wyrównywanie różnic regionalnych. Jeśli składka zostanie zmniejszone, Polska może stracić w ciągu lat 2007-2013 około 20 mld euro.
  - Dlaczego Niemcy chcą zmniejszyć składkę?
  - Niemcy nie są naszym programowym przeciwnikiem, bo też z funduszu spójności korzystają na terenach dawnej NRD. Ale jeśli dotychczasowe stawki się utrzymają, ich deficyt budżetowy wzrośnie tak bardzo, że czekają ich sankcje za złamanie paktu stabilizacji i rozwoju. Oni są w pułapce finansowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo