Jeśli zechcesz, dostaniesz komunię na rękę

  Jeśli zechcesz, dostaniesz komunię na rękę

  Fot. Paweł Stauffer

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Prawdopodobnie już po Wielkanocy na terenie diecezji opolskiej wierny będzie mógł decydować, czy ksiądz ma mu podać komunię do ust czy do ręki.
  Jeśli zechcesz, dostaniesz komunię na rękę

  ©Fot. Paweł Stauffer

  Już wcześniej, od Wielkiego Czwartku, taki wybór uzyskają wierni z archidiecezji warszawskiej - zdecydował o tym prymas Polski. Natomiast jeśli chodzi o Opolan, najpierw w sprawie komunii na rękę wypowie się I Synod Diecezji Opolskiej. Ostateczna decyzja należy w każdej diecezji do miejscowego biskupa.
  Ks. abp Alfons Nossol poinformował nas, że w projekcie dokumentów synodu znalazł się też zapis o sposobie przyjmowania komunii świętej.
  - Potwierdza się w nim i wyraża szacunek dla dotychczasowego sposobu przyjmowania komunii, czyli do ust, zarówno w postawie klęczącej, jak i stojącej. Dokument dopuszcza także przyjmowanie komunii na rękę - powiedział ks. arcybiskup.

  Ordynariusz opolski nie obawia się, że Najświętszy Sakrament może być - przy nowym sposobie jego udzielania - wynoszony z kościoła i znieważany.
  - Przystępujący do komunii powinien spożyć hostię natychmiast, jeszcze stojąc przed księdzem lub nadzwyczajnym szafarzem komunii. Nie wolno z hostią w ręku odchodzić na swoje miejsce ani wychodzić z kościoła - wyjaśnia ks. arcybiskup.
  Biskup opolski spodziewa się, że synod zaakceptuje nową możliwość udzielania komunii świętej.
  - Po pozytywnej decyzji synodu nic nie stoi na przeszkodzie, by od jego zakończenia, czyli od wtorku po Wielkanocy (29 marca 2005), udzielać chętnym wiernym komunii na rękę - zapewnia abp Nossol. - Oczywiście, kto zechce, nadal będzie mógł przystępować do komunii w taki sposób jak dotychczas.
  Ksiądz arcybiskup dodaje, że komunia na rękę była zwyczajem rozpowszechnionym już w Kościele pierwszych wieków.

  - Nie ma bardziej i mniej świętych części ciała - tłumaczy abp Nossol. - A komunia na rękę ułatwi rozdawanie jej kapłanom i przyjmowanie wiernym. Zresztą już teraz nasi księża udzielają komunii na rękę przyjeżdżającym z Zachodu. Prosiłem ich już dawno, by tak właśnie czynili. Także Ojciec Święty udziela komunii św. na rękę tym, którzy o to proszą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo