Jest za dużo wątpliwości

  Jest za dużo wątpliwości

  Fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Krzysztof Spałek na razie nie trafi do sądu.

  Krzysztof Spałek na razie nie trafi do sądu. ©Fot. Witold Chojnacki

  Sąd Rejonowy w Opolu zwrócił wczoraj do prokuratury akta sprawy Krzysztofa Spałka. Mają być uzupełnione.
  Krzysztof Spałek na razie nie trafi do sądu.

  Krzysztof Spałek na razie nie trafi do sądu. ©Fot. Witold Chojnacki

  Spałek jest oskarżony o kradzież kości dinozaurów z Krasiejowa (wcześniej sam je odkrył, jeszcze jako licealista). O zwrot akt jego sprawy do prokuratury wnioskował sam prokurator rejonowy, zobowiązany do podjęcia takiego kroku przez prokuratora okręgowego. Józef Niekrawiec podjął taką decyzję po lekturze naszego tekstu "Bardzo kruche oskarżenie".
  Do tej pory prokuratura nie chciała ujawnić, jakie konkretnie dodatkowe czynności powinien przeprowadzić prokurator. Ustaliliśmy, że chodzi o rozwianie wątpliwości wskazanych wcześniej przez "NTO".

  Prokurator postuluje powołanie biegłego paleobiologa, który odpowie na pytanie, czy możliwe jest wydłubanie z ziemi scyzorykiem w ciągu 20 minut czaszki metopozaura bez jej uszkodzenia (ochroniarz zeznał, że to właśnie udało się Spałkowi). Tymczasem zdaniem fachowców (np. prof. Jerzego Dzika) potrzeba na to co najmniej pół dnia, gdyż najpierw zalewa się skamielinę gipsem, a potem się czeka aż stwardnieje.
  Prokuratura chce także przeprowadzić jeszcze raz ekspertyzę kości znalezionych u naukowca, porównać klej, z którego korzystał przed laty, gdy je wykopywał, z klejem, którego używają naukowcy prowadzący wykopaliska. Zamierza również przeanalizować grafik dyżurów ochroniarzy pracujących na wykopaliskach i jeszcze raz oszacować wartość skradzionych skamielin.
  Postanowienie sądu jest nieprawomocne. Trzem oskarżonym o kradzież kości - opolskiemu naukowcowi, ochroniarzowi, który przyznał się do kradzieży i geologowi ze Śląska, który miał handlować kośćmi w internecie - przysługuje prawo wniesienia zażalenia. Dopiero wtedy, gdy postanowienie sądu się uprawomocni, akta trafią z powrotem do prokuratury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama