Bunt na pokładzie

  Beata Szczerbaniewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Dziś radni gminy Gogolin zbierają się na nadzwyczajnej sesji, żeby przegłosować wniosek o odwołanie swojego przewodniczącego.
  Pod wnioskiem o odwołanie Stanisława Kurzei podpisało się czterech rajców: Krzysztof Klama, Zbigniew Kawa, Rudolf Bekiesz i Franciszek Holeczek.

  W uzasadnieniu znalazło się kilka argumentów, między innymi brak znajomości ustawy o samorządzie gminnym, przekraczanie kompetencji i arogancki sposób odnoszenia się do radnych podczas sesji, przez co - jak czytamy - "wprowadza atmosferę nerwowości oraz szkodzi wizerunkowi całej Rady Miejskiej".
  Radni zarzucają swojemu przewodniczącemu również brak umiejętności "stworzenia klimatu konstruktywnej współpracy z radnymi i burmistrzem" oraz uzurpowanie sobie prawa do wyrażania własnych opinii w imieniu całej rady bez jej upoważnienia. Wnioskodawcy podkreślają, że długo zastanawiali się nad podjęciem tej inicjatywy:

  - Nie była to decyzja łatwa, wcześniej próbowaliśmy zwracać uwagę przewodniczącemu, że styl, w jakim sprawuje swoją władzę, jest nieodpowiedni - mówi w imieniu czterech radny Kawa. - Prośby nie dawały jednak rezultatu. Na domiar złego powtarzały się sytuacje, w których pan Kurzeja dawał dowód nieznajomości ustawy o samorządzie gminnym - nie wprowadzał do porządku projektów uchwał i wniosków, źle prowadził głosowania, w sposób obraźliwy komentował głosy radnych... Kiedy złożyliśmy wniosek o jego odwołanie, znów złamał przepisy: sesja powinna być zwołana do siedmiu dni, czyli najpóźniej w poniedziałek, a on wyznaczył ją na wtorek. Głosowanie byłoby nieważne! Dopiero po naszej interwencji przesunął ją na poniedziałek!
  Stanisław Kurzeja jest zdumiony tym wotum nieufności:

  - Żaden z tych zarzutów nie ma poparcia w faktach - twierdzi. - To złośliwość jednej osoby, której udało się przekonać jeszcze trzy, by podpisały się pod wnioskiem, może więcej osób, żeby głosowało przeciwko mnie. Nigdy nikogo nie obrażałem, a że przywoływałem radnych do porządku? Taka moja rola. Prowadzę obrady, mogę udzielać głosu lub go odebrać, jak ktoś mówi głupoty! A co do terminu sesji, to zachodziła tu sprzeczność między ustawą a statutem gminy, zmieniłem termin po wyjaśnieniu, który akt jest nadrzędny.
  Zgodnie z przepisami głosowanie będzie tajne.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama