Kto inny wygrał, kto inny został

  Kto inny wygrał, kto inny został

  Tomasz Krawczyk tkrawczyk@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Rodzice uczniów Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie wybrali imię dla szkoły. W ankietach wygrała księżna Jadwiga Śląska, ale nikt na tę opinię nie czekał.

  Obiecuję działać spokojnie
  Elżbieta Rutkowska, wojewoda opolski:
  - Wczoraj odbyła się pierwsza, trwająca prawie trzy godziny dyskusja w gronie komisji ekspertów w sprawie nadania imienia Noblistów Śląskich Zespołowi Szkół w Oleśnie. Uczestniczyli w niej wicewojewoda Franciszek Stankala oraz grupa naukowców - profesorowie Joanna Rostropowicz, Adam Suchoński, Stanisław Senft, Leszek Kuberski, a także kurator oświaty Franciszek Minor, dyrektor Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Kliszewski i ja. Termin kolejnego spotkania komisji nie został ustalony. Przed rozmowami z przedstawicielami samorządu nie ujawnię żadnych wniosków z tej dyskusji. Ponieważ otrzymałam uchwałę Rady Miasta nadającą Zespołowi Szkół w Oleśnie imię Noblistów Śląskich, będę sprawdzać, jaki był tryb postępowania w tej sprawie. Następnie zamierzam rozmawiać z samorządem gminy, by do końca wszystko wyjaśnić. Obiecuję działać spokojnie i w duchu dialogu.

  Patroni w czołówce ankiet
  - Księżna Jadwiga Śląska -          152 głosy
  - Felix Rendschmidt, pedagog -          59
  - Ks. Hugo Jędrzejczyk, wikary oleski -          45
  - Nobliści Śląscy -          26  Wyniki ankiety zaprezentował wczoraj Klaudiusz Prochota, przewodniczący rady rodziców przy oleskiej "dwójce", na zwołanej wieczorem konferencji prasowej. Jak wyliczał, na patronów głosowali rodzice w sumie 420 uczniów spośród około 750, którzy uczęszczają do szkoły. Do wyboru było 12 kandydatur, ale była też możliwość podania własnych propozycji.

  - Na przeprowadzenie ankiety zdecydowaliśmy się 18 stycznia, gdy poinformowano nas, że będzie wybierany patron. Uznaliśmy, że ankiety będą najbardziej miarodajną wskazówką dla władz. O naszym zamiarze wiedział też reprezentant magistratu - mówi Prochota.
  Rada rodziców uznała, że z głosowaniem upora się do rozpoczęcia ferii. Tymczasem dyrekcja szkoły zwróciła się do rady miejskiej o nadanie imienia, pozostawiając jej wolną rękę w wyborze patrona. Radni zdecydowali się przed dwoma tygodniami na "Noblistów Śląskich". Teraz członkowie rady rodziców są zdziwieni, że nie poczekano na wyniki ankiety.
  - Najpierw się nas goni, abyśmy szybko zdecydowali się na jakiegoś patrona, a później nie bierze się pod uwagę naszych opinii. My uznaliśmy, że to na tyle poważna sprawa, iż powinni głosować rodzice - mówi jeden z ojców (zastrzegł anonimowość). - Gdy już to zrobiliśmy, okazało się, że niepotrzebnie i za późno. Radni mogli przecież się jeszcze wstrzymać - emocjonuje się.

  Klaudiusz Prochota nie chciał powiedzieć wczoraj, czy wyniki ankiety wyśle do urzędu miejskiego i radnych, a także czy rada rodziców będzie wnioskowała o zmianę nazwy szkoły.
  - Decyzje podejmiemy na najbliższym naszym posiedzeniu - zapowiedział.
  Edward Flak, burmistrz Olesna, dziwi się rodzicom, że dopiero teraz prezentują wyniki ankiety, skoro o wyborze patrona dla "dwójki" mówiło się w szkole od wielu miesięcy.
  - Poza tym oprócz rady rodziców działa w szkole jeszcze samorząd uczniowski oraz rada pedagogiczna. Wobec tego, że w szkole nie ustalono wspólnej kandydatury patrona, dyrektor pozostawił jego wybór w gestii rajców miejskich - mówi Flak. - Zgodnie z przepisami to właśnie dyrektor zwraca się do radnych z wnioskiem o nadanie imienia szkole, więc jego pismo było dla nas istotne - zaznacza.
  Burmistrz powiedział "NTO", że nie zamierza dążyć do zmiany nazwy szkoły.
  Zbigniew Męzik, dyrektor Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie, nie chciał najpierw rozmawiać o sprawie wysłania wniosku, zasłaniając się tajemnicą służbową. W końcu stwierdził: - Przekazałem organowi prowadzącemu wniosek z wyciągami z protokołów z wszystkich rad działających w szkole. Nauczyciele pozostawili wolną rękę radzie miejskiej, choć sympatyzowali z Jadwigą Śląską. Uczniowie byli na nią zdecydowani, a rodzice w ogóle nie zaprezentowali kandydatury. W szczegóły nie mogę wchodzić - uciął.Nobliści śląscy
  Paul Ehrlich (1894 - 1915)
  Nagroda w dziedzinie medycyny - 1908, za prace nad odpornością organizmu

  Gerhart Hauptmann (1862-1946)
  Nagroda literacka - 1912, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki dramatycznej

  Fritz Haber (1868 - 1934)
  Nagroda z chemii - 1918, za opracowanie syntezy amoniaku

  Friedrich Bergius (1884- 1949)
  Nagroda z chemii - 1931, za badania wpływu wysokich ciśnień na przebieg reakcji chemicznych

  Otto Stern (1888-1969)
  Nagroda z fizyki - 1943, za wkład w rozwój metod badań nad promieniowaniem molekularnym

  Kurt Alder (1902-1958)
  Nagroda z chemii - 1950, za odkrycie i rozwój syntezy dienowej

  Max Born (1882-1970)
  Nagroda z fizyki - 1954, za statystyczną interpretację mechaniki kwantowej oraz za teorię sieci krystalicznej

  Maria Goeppert-Mayer (1906-1972)
  Nagroda z fizyki - 1963, za odkrycie struktury powłok atomów

  Konrad Bloch (1912-2000)
  Nagroda w dziedzinie medycyny - 1964, za odkrycia wyjaśniające powstawanie cholesterolu w organizmie

  Reinhard Selten (1930-
  Nagroda w dziedzinie ekonomii - 1994, za pionierskie analizy równowagi w teorii gier niekooperatywnych

  Guenter Blobel (1936-
  Nagroda w dziedzinie medycyny - 1999, za odkrycie, że cząsteczki białek wytwarzane w komórce mają wbudowane etykietki adresowe, które kierują białka do wybranej części komórki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama