Kto inny wygrał, kto inny został

Tomasz Krawczyk [email protected]
Rodzice uczniów Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie wybrali imię dla szkoły. W ankietach wygrała księżna Jadwiga Śląska, ale nikt na tę opinię nie czekał.

Obiecuję działać spokojnie
Elżbieta Rutkowska, wojewoda opolski:
- Wczoraj odbyła się pierwsza, trwająca prawie trzy godziny dyskusja w gronie komisji ekspertów w sprawie nadania imienia Noblistów Śląskich Zespołowi Szkół w Oleśnie. Uczestniczyli w niej wicewojewoda Franciszek Stankala oraz grupa naukowców - profesorowie Joanna Rostropowicz, Adam Suchoński, Stanisław Senft, Leszek Kuberski, a także kurator oświaty Franciszek Minor, dyrektor Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Kliszewski i ja. Termin kolejnego spotkania komisji nie został ustalony. Przed rozmowami z przedstawicielami samorządu nie ujawnię żadnych wniosków z tej dyskusji. Ponieważ otrzymałam uchwałę Rady Miasta nadającą Zespołowi Szkół w Oleśnie imię Noblistów Śląskich, będę sprawdzać, jaki był tryb postępowania w tej sprawie. Następnie zamierzam rozmawiać z samorządem gminy, by do końca wszystko wyjaśnić. Obiecuję działać spokojnie i w duchu dialogu.

Patroni w czołówce ankiet
- Księżna Jadwiga Śląska -          152 głosy
- Felix Rendschmidt, pedagog -          59
- Ks. Hugo Jędrzejczyk, wikary oleski -          45
- Nobliści Śląscy -          26

Wyniki ankiety zaprezentował wczoraj Klaudiusz Prochota, przewodniczący rady rodziców przy oleskiej "dwójce", na zwołanej wieczorem konferencji prasowej. Jak wyliczał, na patronów głosowali rodzice w sumie 420 uczniów spośród około 750, którzy uczęszczają do szkoły. Do wyboru było 12 kandydatur, ale była też możliwość podania własnych propozycji.

- Na przeprowadzenie ankiety zdecydowaliśmy się 18 stycznia, gdy poinformowano nas, że będzie wybierany patron. Uznaliśmy, że ankiety będą najbardziej miarodajną wskazówką dla władz. O naszym zamiarze wiedział też reprezentant magistratu - mówi Prochota.
Rada rodziców uznała, że z głosowaniem upora się do rozpoczęcia ferii. Tymczasem dyrekcja szkoły zwróciła się do rady miejskiej o nadanie imienia, pozostawiając jej wolną rękę w wyborze patrona. Radni zdecydowali się przed dwoma tygodniami na "Noblistów Śląskich". Teraz członkowie rady rodziców są zdziwieni, że nie poczekano na wyniki ankiety.
- Najpierw się nas goni, abyśmy szybko zdecydowali się na jakiegoś patrona, a później nie bierze się pod uwagę naszych opinii. My uznaliśmy, że to na tyle poważna sprawa, iż powinni głosować rodzice - mówi jeden z ojców (zastrzegł anonimowość). - Gdy już to zrobiliśmy, okazało się, że niepotrzebnie i za późno. Radni mogli przecież się jeszcze wstrzymać - emocjonuje się.

Klaudiusz Prochota nie chciał powiedzieć wczoraj, czy wyniki ankiety wyśle do urzędu miejskiego i radnych, a także czy rada rodziców będzie wnioskowała o zmianę nazwy szkoły.
- Decyzje podejmiemy na najbliższym naszym posiedzeniu - zapowiedział.
Edward Flak, burmistrz Olesna, dziwi się rodzicom, że dopiero teraz prezentują wyniki ankiety, skoro o wyborze patrona dla "dwójki" mówiło się w szkole od wielu miesięcy.
- Poza tym oprócz rady rodziców działa w szkole jeszcze samorząd uczniowski oraz rada pedagogiczna. Wobec tego, że w szkole nie ustalono wspólnej kandydatury patrona, dyrektor pozostawił jego wybór w gestii rajców miejskich - mówi Flak. - Zgodnie z przepisami to właśnie dyrektor zwraca się do radnych z wnioskiem o nadanie imienia szkole, więc jego pismo było dla nas istotne - zaznacza.
Burmistrz powiedział "NTO", że nie zamierza dążyć do zmiany nazwy szkoły.
Zbigniew Męzik, dyrektor Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie, nie chciał najpierw rozmawiać o sprawie wysłania wniosku, zasłaniając się tajemnicą służbową. W końcu stwierdził: - Przekazałem organowi prowadzącemu wniosek z wyciągami z protokołów z wszystkich rad działających w szkole. Nauczyciele pozostawili wolną rękę radzie miejskiej, choć sympatyzowali z Jadwigą Śląską. Uczniowie byli na nią zdecydowani, a rodzice w ogóle nie zaprezentowali kandydatury. W szczegóły nie mogę wchodzić - uciął.Nobliści śląscy
Paul Ehrlich (1894 - 1915)
Nagroda w dziedzinie medycyny - 1908, za prace nad odpornością organizmu

Gerhart Hauptmann (1862-1946)
Nagroda literacka - 1912, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki dramatycznej

Fritz Haber (1868 - 1934)
Nagroda z chemii - 1918, za opracowanie syntezy amoniaku

Friedrich Bergius (1884- 1949)
Nagroda z chemii - 1931, za badania wpływu wysokich ciśnień na przebieg reakcji chemicznych

Otto Stern (1888-1969)
Nagroda z fizyki - 1943, za wkład w rozwój metod badań nad promieniowaniem molekularnym

Kurt Alder (1902-1958)
Nagroda z chemii - 1950, za odkrycie i rozwój syntezy dienowej

Max Born (1882-1970)
Nagroda z fizyki - 1954, za statystyczną interpretację mechaniki kwantowej oraz za teorię sieci krystalicznej

Maria Goeppert-Mayer (1906-1972)
Nagroda z fizyki - 1963, za odkrycie struktury powłok atomów

Konrad Bloch (1912-2000)
Nagroda w dziedzinie medycyny - 1964, za odkrycia wyjaśniające powstawanie cholesterolu w organizmie

Reinhard Selten (1930-
Nagroda w dziedzinie ekonomii - 1994, za pionierskie analizy równowagi w teorii gier niekooperatywnych

Guenter Blobel (1936-
Nagroda w dziedzinie medycyny - 1999, za odkrycie, że cząsteczki białek wytwarzane w komórce mają wbudowane etykietki adresowe, które kierują białka do wybranej części komórki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska