Koniec sprawy orła

  Magda Trepeta mtrepeta@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Zdejmując godło z budynku starostwa powiatowego Gerhard Matheja nie złamał prawa - orzekła strzelecka prokuratura i po raz drugi umorzyła postępowanie w tej sprawie.
  Ten czyn nie miał znamion przestępstwa - tłumaczy Antoni Wojciechowski, prokurator rejonowy w Strzelcach Opolskich. - Przepisy mówią o obowiązku zawieszania godła wewnątrz, a nie na budynku, więc były starosta, zdejmując je, nie złamał prawa.

  W sierpniu ubiegłego roku prokuratura po raz pierwszy umorzyła postępowanie wobec Mathei. Zażalenie na tę decyzję złożyła wojewoda Elżbieta Rutkowska. Prokuratura Okręgowa w Opolu uznała, że sprawa nie została należycie zbadana, i odesłała ją do Strzelec do ponownego rozpatrzenia. Zaznaczyła także, by sprawdzić, czy zgodnie ze statutem zarządu powiatu starosta mógł samodzielnie decydować o zdjęciu godła.
  - Mógł. To mieści się w zakresie obowiązków starosty, który administruje budynkiem - wyjaśnia Wojciechowski.

  Wojewoda Rutkowska nie przewiduje, że po raz kolejny złoży zażalenie na orzeczenie prokuratora.
  - To uzasadnienie jest dla mnie zrozumiałe: przepisy są tak niejasne, że nie mogły zostać złamane - mówi Elżbieta Rutkowska. - Jest jednak plus całej sytuacji - dzięki temu zdarzeniu ustawa o godle zostanie znowelizowana.
  Również radni powiatowi ze strzeleckiego klubu SLD prawdopodobnie nie będą kwestionować tej decyzji.

  - Przedyskutujemy to, ale nie sądzę, by były takie pomysły - zapowiada Roman Maj, wiceprzewodniczący rady powiatu. - Pan Matheja już poniósł karę. Jeśli prokurator uznał, że nic się nie stało, pozostawiam to jego sumieniu.
  O tym, że nie stanie przed sądem, Gerhard Matheja dowiedział się od dziennikarzy. Po raz kolejny podkreślił, że nie wydawał polecenia zdjęcia godła, a w sprawę został wmanewrowany.
  - Uczciwie pracowałem dla Polski. Nieskorumpowany polityk komuś nie pasował - przekonuje Matheja. - Polityka jest brudna. To przykre...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama