Jak z 2,3 miliona złotych zmyć ślady cementu?

  Jak z 2,3 miliona złotych zmyć ślady cementu?

  Zbigniew Górniak zgorniak@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Biznesmen miał 20 lat i życiorys upstrzony kontaktami z policją. Od tygodnia był właścicielem agencji obrotu wierzytelnościami, która mieściła się w zrujnowanej kamienicy - w pokoju, gdzie stały tylko stół i łóżko. Ktoś taki prowadził interesy z przemysłowym gigantem - Górażdże Cement.
  Od tygodnia miał też konto w katowickim banku, a na nim 2,3 miliona złotych. Pieniądze te wpłynęły z konta nieczynnej cementowni Wiek w Ogrodzieńcu, sprzedanej za 2,3 miliona zł niespełna dwa miesiące wcześniej przez cementownię Górażdże spółce Alfa z Katowic. Spółka była bez grosza, ale to nie miało znaczenia, bo Górażdze sprzedały cementownię z kontem, na którym były pieniądze w kwocie - jak twierdzi policja - akurat 2,3 miliona. To tak, jakby sprzedać komuś sklep za sto tysięcy i zostawić w kasie sklepu taką właśnie kwotę.

  Znalazł się jednak ktoś, kto połakomił się na te pieniądze. Uruchomiono łańcuch pośredników, przez których miano wyprowadzić gotówkę z Wieku oraz ją wyprać. Na końcu łańcucha był wspomniany 20-letni biznesmen z upstrzonym życiorysem. Przyszedł do banku po 2,3 miliona z kolegą i za małym neseserem. Gotówka się w nim nie mieściła, gdyż kwota, jaką dla niego przygotowano, zajęła cały blat biurka. Na miejscu była też policja zawiadomiona o transakcji przez swego tajnego informatora z banku.
  Pięć osób czeka na wyrok sądu, sprawę o niegospodarność w Górażdżach umorzono. Sam zaś opis mechanizmu oszustwa służy policji jako wzorcowy materiał do szkoleń funkcjonariuszy z PG - przestępstw gospodarczych. My opiszemy go w jutrzejszej "NTO".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama