Na lepsze życie

  Fot. Szymon Popczyk

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Co roku 6 tysięcy złotych przez pięć lat - w sumie 30 tysięcy. Na tyle mogą liczyć właściciele niewielkich i niskodochodowych gospodarstw.
  - Myślałem, że to już koniec dla takich rolników jak ja - mówi Krzysztof Krupa z Nowej Wsi. - Ale teraz dokupię prosiąt, resztę wydam na nawozy i będę

  - Myślałem, że to już koniec dla takich rolników jak ja - mówi Krzysztof Krupa z Nowej Wsi. - Ale teraz dokupię prosiąt, resztę wydam na nawozy i będę rozwijał gospodarstwo. ©Fot. Szymon Popczyk

  To olbrzymia szansa dla niezamożnej wsi. Na Opolszczyźnie jest ponad 35 tysięcy gospodarstw zarejestrowanych w ARiMR. Jak się szacuje - około 14 tysięcy mogłoby ubiegać się o takie dofinansowanie. Ich właściciele mogą od 1 lutego składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o bezzwrotne dofinansowanie, wypłacane w rocznych ratach przez 5 lat. Rolnicy muszą tylko napisać, na co chcą przeznaczyć otrzymane pieniądze. W 80 procentach wyłoży je Bruksela, a pozostałe 20 procent - polski rząd.

  W założeniu te pieniądze powinny zostać przeznaczone na inwestycje, jednak - jak nieoficjalnie przyznają sami urzędnicy z warszawskiej centrali ARiMR - będą bezzwrotnym zastrzykiem gotówki. Na poprawę jakości życia, a mówiąc wprost - na konsumpcję.
  Do tej pory do opolskiego oddziału ARiMR wpłynęło 14 wniosków od rolników, gospodarujących na od 3 do 10 ha. Wśród nich jest 46-letni Czesław Śliwiński (4 ha) z Krzywizny koło Kluczborka.
  - O możliwości takiego dofinansowania dowiedziałem się z wywiadu z ministrem Olejniczakiem - mówi Śliwiński. - No i postanowiłem spróbować...

  Śliwiński dodaje, że bierze 2 tys. złotych dopłaty hektarowej, a dodatkowe 6 tysięcy, które mógłby otrzymać na "poprawę jakości życia", bardzo by mu pomogło. W załączonym do wniosku planie rozwoju napisał, że pieniądze przeznaczy na m.in. na zakup zwierząt.
  Krzysztof Krupa z Nowej Wsi spod Głubczyc o tym, że jego 8-hektarowe gospodarstwo według wyliczeń unijnych kwalifikuje się do niskotowarowych, przeczytał w rolniczej gazecie.
  - Kilka lat temu zrezygnowałem z produkcji mleka, bo wiedziałem, że nie sprostam wymaganiom i nie zainwestuję w modernizację obory - przyznaje 49-letni Krupa. - Myślałem, że to koniec dla takich gospodarstw jak moje. Teraz widzę, że po wejściu do Unii powstała dla nas szansa.
  Paweł Dobrowolski z opolskiego ARiMR przestrzega jednak, że to nie będzie tak, iż rolnik ma zagwarantowaną wypłatę pieniędzy przez pięć lat.

  - Jeśli w pierwszych trzech latach nie wywiąże się z planu, który załączył do wniosku złożonego w ARiMR, to w następnych dwóch nie ma już co liczyć na unijne pieniądze - tłumaczy Dobrowolski.
  Ale jeśli nawet w ciągu tych trzech lat nie zainwestuje w gospodarstwo i 18 tys. zł wyda niezgodnie z załączonym planem rozwoju, tylko np. na pralkę, telewizor lub komputer, to i tak nie musi ich zwracać. Mówiąc szczerze, może wydać te 18 tysięcy na co zechce.
  - Nie wyobrażam sobie, żeby nie wywiązać się z tego, co podpisałem we wniosku - obrusza się Krzysztof Krupa. - Zobowiązałem się rozwijać gospodarstwo, więc dokupię prosiąt, resztę przeznaczę na nawozy, bo w gospodarstwie zawsze jest na co wydawać.
  KIEDY GOSPODARSTWO JEST MAŁE
  - O tym decyduje osiągana nadwyżka produkcyjna danego gospodarstwa, liczona w tzw. jednostkach wielkości ESU - zaznacza Paweł Dobrowolski z opolskiego ARiMR. - To jest przeciętny dochód z hektara bądź zwierzęcia, a gospodarstwa niskotowarowe to takie, których roczny dochód po odjęciu wszystkich kosztów zawiera się od 2 do 4 ESU, czyli wypracowuje ono 10 do 20 tys. zł nadwyżki rocznie, bo 1 ESU to 1200 euro.
  Gospodarstwo Krzysztofa Krupy jako niskotowarowe wypracowuje rocznie 2,62 ESU. - Nauczyłem się wyliczać z gazety rolniczej - chwali się Krupa. - W sumie moje gospodarstwo gdzieś dobiega do 20 tys. zł zysku rocznie, ale chciałbym to podnieść i swoje gospodarstwo rozwinąć.

  DWA PYTANIA
  Kto pierwszy, ten lepszy
  - Na Opolszczyźnie jest około 15 tysięcy gospodarstw niskotowarowych. Czy dla wszystkich rolników z Opolszczyzny, którzy złożą wnioski, wystarczy pieniędzy?

  ODPOWIADA IWONA MUSIAŁ,
  rzecznik ARiMR w Warszwie:
  - W przypadku tego dofinansowania nie będą rozdzielane pieniądze na poszczególne województwa, tylko dla całego kraju. Na trzy najbliższe lata przyznano nam z Brukseli 376 mln euro. Na pewno dla wszystkich chętnych nie wystarczy, będzie się liczyła kolejność składania wniosków.


  NIE LICZ SAM
  - Jak wyliczyć esu?
  Odpowiada Paweł Dobrowolski z opolskiego oddziału ARiMR:
  - Wielkość ekonomiczną gospodarstwa, czyli liczbę hektarów lub sztuk bydła, pomnożyć przez współczynnik ESU, który wskazuje odpowiednia tabelka (jest dostępna w ARiMR i ODR w Łosiowe). Np. gospodarstwo: 5 ha pszenicy, 2 ha ziemniaków, 1 ha buraków cukrowych i jedna krowa mleczna - to wartość ESU 2, 85. Najwygodniej jednak nie liczyć samemu, tylko zwrócić się do powiatowych oddziałów ARiMR, gdzie składa się wnioski i do Oddziałów Doradztwa Rolniczego, które zrobią to za darmo.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama