Potaniała szansa na wolność

  Potaniała szansa na wolność

  Fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Pogan - 250 tys. zł, Dolata - 150 tys. zł, Kończyło - 100 tys. zł. Jeśli zbiorą tyle w ciągu dwóch tygodni, wyjdą z aresztu. Sąd Okręgowy w Opolu zdecydował w piątek, co dalej z trójką oskarżonych w procesie ratuszowym, którzy przebywają w tymczasowym areszcie. Leszek Pogan i Stanisław Dolata już od półtora roku, natomiast przedsiębiorca Eugeniusz Kończyło od czerwca 2004 r. Termin ich aresztów upływał w sobotę.
  Leszek Pogan (od lewej), Eugeniusz Kończyło i Stanisław Dolata muszą sobie teraz przeliczyć, czy stać ich na wolność.

  Leszek Pogan (od lewej), Eugeniusz Kończyło i Stanisław Dolata muszą sobie teraz przeliczyć, czy stać ich na wolność. ©Fot. Witold Chojnacki

  Co dalej z Rossmanem?

  Co dalej z Rossmanem?


  W przyszłym tygodniu sąd ma podjąć decyzję, czy połączyć sprawę ratuszową z wątkiem Rossmana. Sąd zwoła posiedzenie, na którym zapozna się ze stanowiskami stron.
  Wydaje się, że najprawdopodobniej dojdzie do podzielenia sprawy Rossmana. Trzej oskarżeni: Pogan, Remigiusz Promny oraz Piotr Kumiec, za przyjęcie od sieci drogerii 200 tys. zł, odpowiedzą w procesie ratuszowym. Pozostałych ośmiu oskarżonych będzie sądzonych oddzielnie. Wszystko będzie jasne do 8 marca br., na kiedy wyznaczono termin sprawy ratuszowej.  Sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu o kolejne trzy miesiące, czyli do 19 maja br.
  Dał jednak szansę oskarżonym. Jeśli w ciągu dwóch tygodni (do 4 marca) zbiorą stosowne poręczenia majątkowe, wyjdą na wolność. Wówczas zostaliby objęci dozorem (raz w tygodniu musieliby się meldować na policyjnym komisariacie), zakazano by im opuszczania Opola i kontaktowania się z pozostałymi oskarżonymi oraz świadkami, a także zatrzymano by im paszporty i zabroniono opuszczania kraju.

  - Adwokaci oskarżonych udokumentowali ich sytuację majątkową, m.in. odpisami z ksiąg wieczystych - tłumaczył sędzia Andrzej Głowacz. Decydując o wysokości poręczeń, sąd wziął pod uwagę właśnie sytuację majątkową oraz zapowiedź prokuratury o możliwym zmniejszeniu wysokości zarzutów.
  Z takiego obrotu sprawy zadowoleni byli adwokaci. - Argumenty przekonały sąd na tyle, że obniżył kaucję do 150 tys. zł. Myślę, że ta kwota jest bardziej realna niż 400 tys. zł, które proponowano pod koniec stycznia - mówił broniący Dolaty Marek Sawczuk. Prosto z sądu pojechał wczoraj do aresztu, by zobaczyć się ze swoim klientem. - Zastanowimy się, jakie są realne możliwości zebrania tej kwoty, ale myślę, że większe niż 400 tys. zł - dodał.

  - Cieszę się, że sąd obniżył poręczenie majątkowe do rozsądnych granic. Chociaż to więcej niż wnioskowałem (200 tys. zł - red.). Liczę, jednak, że ta kwota zostanie wpłacona. Chciałbym, by mój klient odpowiadał z wolnej stopy - stwierdził Igor Janik, adwokat Pogana.
  Prokuratura rozważa odwołanie się od postanowienia sądu. Decyzję podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama