Kamienica znów na wokandzie

  Kamienica znów na wokandzie

  Kes

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Choć głośny proces o budynek w Głogówku dla obywateli niemieckich już się zakończył, sprawa będzie mieć ciąg dalszy.
  Zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego w Prudniku o umorzeniu postępowania z powodu cofnięcia apelacji złożył bowiem... pełnomocnik rodziny Pryków z Głogówka, obecnie mieszkających w spornej kamienicy.
  Zdaniem reprezentującego Pryków mec. Jana Skalskiego, doszło do nieprawidłowości, gdyż decyzję o umorzeniu może podjąć jedynie sąd II instancji, czyli sąd okręgowy. Tak stanowi kodeks postępowania cywilnego.
  Tymczasem, jak informowaliśmy dwa tygodnie temu, to prezes Sądu Rejonowego w Prudniku Herbert Staffa umorzył postępowanie apelacyjne, gdyż Peter Golba (syn poprzedniej właścicielki kamienicy) nie wniósł opłat sądowych, a Ingeborg Stralla (jej córka) wycofała swą apelację. Tym samym wyrok Sądu Rejonowego w Prudniku z 17 września ubiegłego roku, stwierdzający, że kamienica w Głogówku jest własnością skarbu państwa, a nie spadkobierców poprzedniej właścicielki, stał się prawomocny.
  - Losy kamienicy są przesądzone, gdyż samo orzeczenie Stralli o cofnięciu apelacji jest skuteczne. Ale umorzenie przy cofnięciu apelacji musi być wydane przez Sąd Okręgowy. Moim zdaniem prezes sądu w Prudniku wykazał się nieznajomością przepisów - mówi Jan Skalski. - Również dlatego, że zwrócił Ingebordze Stralii w całości wpis sądowy (10,6 tys. zł), choć 50 procent z tej opłaty powinno pójść na rzecz skarbu państwa.
  Zażalenie trafiło do wydziału cywilno-odwoławczego Sądu Okręgowego w Opolu. Najprawdopodobniej na jednym posiedzeniu sąd II instancji uchyli postanowienie sądu I instancji, wyda postanowienie o umorzeniu i rozstrzygnie kwestię wpisu sądowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama