Windą do lekarza

  Małgorzata Fedorowicz mfedorowicz@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Od 1 lipca może być zamkniętych 70 procent przychodni w województwie, bo nie spełniają one norm wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia.
  Na początku listopada ubiegłego roku minister Marek Balicki zapewnił lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, że rozporządzenie wydane w 1992 roku i nakazujące przystosowanie przychodni do określonych wymogów architektonicznych i sanitarnych zostanie złagodzone. W nowej wersji zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku.
  - Tymczasem nic się nie dzieje, a czas nagli - podkreśla dr Adam Tomczyk z NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych "Medica" w Leśnicy.
  - Okres przystosowawczy, jaki nam wyznaczono, kończy się 30 czerwca, poprawionego rozporządzenia nie widać, tymczasem ponad 70 procent ze 180 przychodni w województwie wyśrubowanych norm nie spełnia. I nie zdąży się do nich przystosować.

  - U nas konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu - mówi dr Janina Kolenda, prezes NZOZ VITA w Nysie. - Trzeba zrobić podjazdy, a w poradni dla chorych dzieci - wózkarnię i filtr, z którego musi być przejście do poczekalni i izolatki. Potrzebujemy na to ponad 500 tysięcy złotych...
  Według nowych wymogów w NZOZ "EL-MED" musi być zainstalowana winda dla niepełnosprawnych, a to kosztuje 100 tys. zł.
  - Nie mamy tych pieniędzy - podkreśla kierownik dr Artur Żerkowski.
  W filii "EL-MEDU" we Włodarach, mieszczącej się w 50-letnim budynku, powinno być 5 wejść i 5 toalet.
  - Jeśli prawo nie zostanie zliberalizowane, wiele ośrodków zdrowia, zwłaszcza wiejskich, zostanie zamkniętych - dodaje dr Żerkowski.

  W biurze prasowym Ministerstwa Zdrowia przekonują, że jest przygotowywany projekt ustawy o ZOZ-ach, a w nim przepisy o przedłużeniu rozporządzenia do końca 2008 r.
  - Jak go zobaczymy, to uwierzymy - mówi dr Adam Tomczyk.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo