Zbadaj się albo oddaj "gnata"

  Zbadaj się albo oddaj "gnata"

  Wan

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Chcąc mieć nadal legalnie broń ostrą lub gazową, jej właściciele muszą przejść badania lekarskie. Trzeba za nie zapłacić nawet 400 złotych.
  Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu codziennie zgłasza się kilka osób, które rezygnują z posiadanego zezwolenia na broń gazową. Do tej pory zrobiło to już kilkadziesiąt osób.

  Na Opolszczyźnie pozwolenie na broń ma około 3 tysięcy osób (nie licząc policji, wojska i innych służb mundurowych). Przepisy wprowadzone pięć lat temu określają, że każdy, kto posiada broń do ochrony osobistej, powinien raz na pięć lat przejść badania lekarskie (m.in. okulistyczne i psychiatryczne) oraz psychologiczne. Jeśli tego nie zrobi, jego pozwolenie wygasa.
  Od kilka tygodni wszyscy, których to dotyczy, dostają z policji zawiadomienia przypominające o konieczności przejścia badań (adresy lekarzy i psychologów uprawnionych dostępne są m.in. na stronie internetowej: www.opolska.policja.gov.pl).
  Wysokość opłaty za badania określa rozporządzenie ministra zdrowia. Mówi ono, że za wizytę u lekarzy i psychologa nie możemy zapłacić więcej niż 20 procent najniższego miesięcznego wynagrodzeniu (za każde z badań). Obecnie ta maksymalna kwota wynosi około 400 złotych. W wielu przypadkach jest to więcej niż wynosi wartość broni gazowej.

  - Jeżeli ktoś uzna, że już jej nie potrzebuje, składa u nas pisemne oświadczenie, że rezygnuje i prosi o jej zezłomowanie - tłumaczy podinspektor Andrzej Zaborski, naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Razem z oświadczeniem musi zostawić u nas broń. Niestety, nie dostanie za nią pieniędzy. Może jednak sprzedać komuś swój pistolet czy rewolwer, ale kupujący wcześniej musi się do nas zwrócić o pozwolenie na zakup. Broń może także oddać do komisu posiadającego licencję na obrót bronią.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama