Prezesi łgali na bank?

  Prezesi łgali na bank?

  Fot. Jarosław Staśkiewicz

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Prokuratura oskarżyła nas o działanie w zmowie, a to właśnie szefowie tego banku zmówili się przeciwko nam i zeznawali tak, żeby nas pogrążyć - twierdzi

  - Prokuratura oskarżyła nas o działanie w zmowie, a to właśnie szefowie tego banku zmówili się przeciwko nam i zeznawali tak, żeby nas pogrążyć - twierdzi Aleksander Raduchowski. ©Fot. Jarosław Staśkiewicz

  Kłamliwe, niewiarygodne, a nawet infantylne - tak sędzia określił zeznania szefów Banku Spółdzielczego w Namysłowie, obciążające miejscowych przedsiębiorców.
  - Prokuratura oskarżyła nas o działanie w zmowie, a to właśnie szefowie tego banku zmówili się przeciwko nam i zeznawali tak, żeby nas pogrążyć - twierdzi

  - Prokuratura oskarżyła nas o działanie w zmowie, a to właśnie szefowie tego banku zmówili się przeciwko nam i zeznawali tak, żeby nas pogrążyć - twierdzi Aleksander Raduchowski. ©Fot. Jarosław Staśkiewicz

  Były prezes banku Zygmunt Zubek (obecnie wiceprzewodniczący rady nadzorczej) oraz dwaj ówcześni członkowie zarządu, a dzisiaj prezesi banku: Zdzisław Bąk i Ryszard Palmąka, zeznawali w sprawie przeciwko trzem namysłowskim przedsiębiorcom, wspólnikom spółki "Petrol".

  Prokuratura oskarżyła biznesmenów o to, że w 2002 roku sprzedając innemu przedsiębiorcy stację paliw ukryli, iż jest ona wydzierżawiona na 30 lat szwedzkiemu koncernowi paliwowemu Preem. Zdaniem prokuratury nabywca został narażony na stratę - ponad 1,2 mln złotych, wydanych na zakup stacji.
  Potwierdzeniem oskarżenia miały być zeznania bankowców, ale sąd w Kluczborku nie dał im wiary. Uniewinnił przedsiębiorców (wyrok już się uprawomocnił) uznając m.in., że zeznania szefów banku spółdzielczego są kłamliwe i niewiarygodne.
  "Zdaniem Sądu zgromadzony w sprawie materiał dowodowy daje podstawy do rozważenia możliwości
  wszczęcia postępowania karnego przeciwko świadkom" - napisał w pisemnym uzasadnieniu sędzia.

  - Oni doskonale wiedzieli o dzierżawie, bo na drugi dzień po podpisaniu porozumienia ze Szwedami sam przyniosłem dokumenty do banku - mówi Aleksander Raduchowski, jeden z uniewinnionych przedsiębiorców. - Miałem do spłacenia kredyt w banku i musiałem informować go o takich umowach.
  Słowa Raduchowskiego potwierdził przed sądem Mariusz Chrzanowski, ówczesny dyrektor wydziału kredytów w namysłowskim banku spółdzielczym, który zeznał, że natychmiast poinformował swoich szefów o porozumieniu.

  Tymczasem bankowcy zaprzeczają. Twierdzą, że dyrektor Chrzanowski o niczym ich nie poinformował.
  Dlaczego miał to ukrywać?
  Wiceprezes Ryszard Palmąka: - Trudno nam powiedzieć.
  Prezes Zdzisław Bąk: - Pytanie jest proste, odpowiedź trudna.
  Sąd odrzucając zeznania świadków brał pod uwagę m.in. pismo skierowane do dzierżawcy stacji paliw - koncernu Preem - podpisane przez Zdzisława Palmąkę. W piśmie protestuje on przeciwko temu porozumieniu, co zdaniem sądu świadczyło, że musiał o nim wiedzieć. Palmąka zaprzecza:

  - Ja po prostu podpisałem dwie, może trzy kartki in blanco i dałem je panu Chrzanowskiemu, do którego miałem pełne zaufanie. Zresztą nie pomyliłem się - wykorzystał moje podpisy w godny sposób i za to mu dziękuję. Jedyny błąd polega na tym, że nie poinformował nas o piśmie.
  "Twierdzenia świadka [...] są całkowicie niewiarygodne, infantylne i dyskwalifikują z zajmowanej funkcji" - ocenił jednak sąd.

  - Niezbadane są wyroki sądowe. To dla nas jest zaskakujące, nie znamy tego uzasadnienia i musimy się z nim zapoznać - twierdzą bankowcy.
  Teraz sprawę bada prokuratura w Namysłowie, a zainteresował się nią także Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego.
  - Decyzję wydam po własnej analizie akt, ocena sądu nie jest dla mnie wiążąca w tej sprawie - powiedziała nam prokurator Danuta Gorazdowska z Namysłowa.
  Na tę decyzję czeka z niecierpliwością Aleksander Raduchowski: - Nas prokuratura oskarżyła o działanie w zmowie, a to właśnie ci trzej panowie z banku zmówili się przeciwko nam i zeznawali tak, żeby nas pogrążyć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama