Kardynał nie zrobił książce reklamy

  Kardynał nie zrobił książce reklamy

  Fot. S. Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Arcybiskup Genui ocenił, że bestseller Dana Browna jest pełen kłamstw i manipulacji na temat Chrystusa i Kościoła. Wbrew oczekiwaniom, na Opolszczyźnie nie spowodowało to wzrostu zainteresowania powieścią.
  „kod” najlepiej się sprzedawał przed Bożym Narodzeniem.

  „kod” najlepiej się sprzedawał przed Bożym Narodzeniem. ©Fot. S. Mielnik

  Po przeczytaniu grzechu nie ma

  Po przeczytaniu grzechu nie ma


  Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego:
  - Od Soboru Watykańskiego II w Kościele nie ma indeksu ksiąg zakazanych. Nie ma też żadnej watykańskiej instancji, która rozstrzygałaby, co wolno, a czego nie wolno katolikom czytać. Kościół zostawia to sumieniu swoich wiernych. Zatem z pewnością przeczytanie "Kodu Leonarda da Vinci" nie jest grzechem. Negatywną opinię kardynała Tarcisio Bertone o tej książce należy zatem traktować jako jego prywatną opinię na ten temat i radę dla czytelników, by czytali "Kod" krytycznie, pamiętając, że autor zawarł w książce wiele nieprawdziwych informacji o życiu Chrystusa i o historii Kościoła. Głos taki jest potrzebny szczególnie ze względu na wielką popularność książki wśród młodych czytelników.  Szczególnie bulwersujące dla ludzi Kościoła są zawarte w książce "rewelacje" na temat związku Chrystusa z Marią Magdaleną, która w powieści jest matką Jego dzieci, czy dowodzenie, że pierwsi chrześcijanie nie uważali Jezusa za Boga, a tę rangę nadał mu dopiero cesarz Konstantyn.
  Atak kardynała Tarcisio Bertone na książkę odbił się w mediach głośnym echem, bo w dzisiejszych czasach rzadko hierarchowie wypowiadają się aż tak ostro o dziełach literackich czy filmowych.

  - Obojętnie czy o książce mówi się źle czy dobrze, samo mówienie jest zwykle formą reklamy - uważa Małgorzata Oleksa, zastępca kierownika księgarni "Matras" w Opolu.
  - W przypadku "Kodu" jednak tak nie jest. Trochę więcej osób pytało o książkę w czwartek, nazajutrz po tym, jak czytelnicy usłyszeli o jej kościelnej krytyce w telewizji, ale od wczoraj zainteresowanie nią wróciło do normy.
  Jest to norma dość wysoka. W "Matrasie" sprzedaje się co tydzień około 20 egzemplarzy powieści Browna.
  Po kościelnej krytyce nie zwiększyło się zainteresowanie "Kodem" wśród klientów "Księgarni Taniej Książki" w Opolu.

  - Bardzo wiele osób zainteresowanych tego typu literaturą już dawno książkę kupiło, bo jest ona napisana jak gotowy scenariusz filmowy - ocenia Jarosław Gryszan, pracownik księgarni. - Sporo klientów nabyło ją jako prezent pod choinkę. Teraz rynek jest mocno nasycony.
  Prywatnie Jarosław Gryszan nie ma zbyt dobrego zdania o "Kodzie".
  - Nie wierzę Biblii bezgranicznie, ale robienie z takich rzeczy komercji jest bez sensu - ocenia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama