Są podtopienia, nie będzie powodzi

  Są podtopienia, nie będzie powodzi

  Infografika: Marek Fiałka

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Są podtopienia, nie będzie powodzi

  ©Infografika: Marek Fiałka

  - Liczę na spokojne święta - mówi wojewoda Elżbieta Rutkowska. Fachowcy twierdzą, że tak będzie.
  Są podtopienia, nie będzie powodzi

  ©Infografika: Marek Fiałka

  Masy wody, które są efektem wiosennych roztopów, dziś po południu powinny korytem Odry dotrzeć do Opola.
  - Przejdą Kanałem Ulgi, ale stolica województwa nie jest w żadnym stopniu zagrożona - uspokaja Roman Górecki, zastępca dyrektora ds. inwestycji w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej.
  Wczoraj Górecki oraz przedstawiciele policji, wojska i straży pożarnej spotkali się u wojewody, by omówić stopień zagrożenia powodziowego na Opolszczyźnie. Choć wody stale przybywa, to, zdaniem fachowców, powódź - tak jak w 1997 roku - nam nie grozi.

  - Nasze zbiorniki retencyjne, takie jak Turawa, Kozielno czy Otmuchów, nadal posiadają duże rezerwy i mogą przyjąć spore ilości wody - wyjaśniał Górecki. - Poza tym według prognoz Instytutu Meteorologii nadchodzi oziębienie, a to spowolni topnienie śniegów w górach.
  Mimo że sytuacja na Odrze jest stabilna, to kłopoty są z jej dopływami. Lokalne podtopienia już występują na południu województwa. Pola - niemal jak co roku - podtapia Osobłoga i jej dopływy. W powiecie kluczborskim lokalne podtopienia są na Stobrawie, a w Oleskiem w kilku miejscach wylała Prosna. Bardzo spokojnie jest natomiast w rejonie Nysy (podtopienia wystąpiły tylko w Prusinowicach) i Złotego Potoku oraz w okolicach Brzegu.

  - Lokalnych podtopień nie da się uniknąć, występują najczęściej tam, gdzie nie ma zabezpieczeń i gdzie niedrożne są przepusty i rowy melioracyjne - tłumaczy Tadeusz Cygan, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. - Mimo że na dziś sytuacja jest stabilna, to cały czas monitorujemy stan wałów, podnieśliśmy wszystkie jazy oraz zasuwy, które mogłyby spiętrzyć niepotrzebnie wodę. Jesteśmy w pełnej gotowości do akcji, gdyby sytuacja się zmieniła - deklarował Cygan.
  W podobnym tonie wypowiadali się w piątek przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska.
  - Myślę, że tych ostatnich sił nie trzeba będzie używać - podsumowała Rutkowska. - Liczę na spokojne święta i z tego co widać na rzekach, to, choć stany ostrzegawcze i alarmowe są gdzieniegdzie przekroczone, powódź Opolszczyźnie nie zagrozi.


  MOST JUŻ ZNIKNĄŁ
  Od piątku w Opolu przy ulicy Odrowążów nie ma już mostu promowego. Powód? Grożące mu masy wody. Piątkowa operacja trwała zaledwie kilkanaście minut. Odpięto stalowe zaczepy i prom odholowano w rejon wyspy Bolko. Przeprawa ułatwiała pracę przy modernizacji umocnień przeciwpowodziowych, skracała trasę ciężarówkom jeżdżącym z ziemią.
  - W piątek poziom wody w Opolu podskoczył aż kilkadziesiąt centymetrów i nie mogliśmy dłużej czekać z jego demontażem - tłumaczy Józef Kałuża, szef inwestycji w opolskim oddziale Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
  Most może jeszcze powrócić na Odrę. RZGW chciałoby, aby służył jeszcze przez co najmniej 10 dni. Wszystko zależy od tego, jak długo tak wysoki stan wody się utrzyma. Na razie wody stale przybywa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo