Jak wyciekają tysiące

  Jak wyciekają tysiące

  Artur Janowski ajanowski@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Około 32 tys. zł nagrody dostał były księgowy komunalnej spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu tuż przed odejściem z firmy.
  Przelew nastąpił w marcu 2004 roku. Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz, gdy badano ubiegłoroczne wydatki spółki. W firmie, którą czekają spore zmiany i restrukturyzacja, aż wrze: - Fakt, że ten człowiek pracował wiele lat, ale jak mógł dostać taką kasę, skoro otrzymał odprawę emerytalną i z tytułu likwidacji stanowiska (łącznie około 30 tys. zł)? - pytają pracownicy.
  Jak ustaliliśmy, pieniądze wypłacił jeszcze prezes spółki Adam Rak.
  Tyle, że w czerwcu 2004 roku utracił stanowisko. Ówczesna decyzja rady nadzorczej była podyktowana oceną modernizacji oczyszczalni ścieków przy ul. Wrocławskiej. Inwestycja kosztowała ponad 60 mln zł, a miała dużo mniej.

  - Większość spraw została już wyjaśniona, a oczyszczalnia sprawnie działa i daje efekt ekologiczny - tłumaczył w "NTO" tuż po odwołaniu Rak.
  Teraz znów będzie się musiał tłumaczyć. W ubiegłym tygodniu sprawą kontrowersyjnej nagrody zajęła się rada. Poleciła, by obecny zarząd poprosił Raka o wyjaśnienia. Nieoficjalnie wiemy, iż rada dysponuje opinią dowodzącą, że prezes nie mógł wypłacić nagrody.
  - Wysłaliśmy już do pana Raka pismo i czekamy. Może potrafi się z tej decyzji jakoś wytłumaczyć? - zastanawia się Piotr Kętrzyński, obecny szef spółki WiK.
  Nieoficjalnie wiemy, iż rada rozważa pozwanie Raka do sądu, by odzyskać wypłaconą kasę. - Mnie? - dziwi się Rak. - Pieniądze były przyznane zgodnie z prawem, m.in. za sporządzenie bilansu spółki, i to decyzją całego zarządu. Jestem totalnie zaskoczony tym zamieszaniem, bo szefowa rady nadzorczej wiedziała o wszystkim.

  Janina Piątkowska, szefowa rady nadzorczej WIK, zaprzecza: - Nic nie wiedziałam. Poza tym warto wiedzieć, że pod dokumentem widnieje podpis tylko pana Raka, a nie całego zarządu. Sprawę trzeba wyjaśnić, bo to pieniądze publiczne. Poza tym są wątpliwości, czy wydano je zgodnie z prawem - podsumowuje Piątkowska.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama