Będzie gdzie stanąć

  Będzie gdzie stanąć

  Inf. Tomek

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Będzie gdzie stanąć

  ©Inf. Tomek

  Miejsc obsługi podróżnych, bo tak brzmi pełna nazwa parkingów przy autostradzie, będzie w naszym województwie osiem, a na całym odcinku pomiędzy Bielanami Wrocławskimi a Sośnicami - szesnaście.
  Będzie gdzie stanąć

  ©Inf. Tomek

  Połowa z opolskich parkingów zostanie wyposażona tylko w toalety, a na pozostałych pojawią się w przyszłości także stacje benzynowe, punkty gastronomiczne i motel.

  Rozpoczynającą się dzisiaj budowę parkingów sfinansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, choć pierwotnie MOP-y miał budować koncesjonariusz, czyli administrator autostrady. Jego jednak wciąż jeszcze nie ma (wyłoniony zostanie prawdopodobnie zaraz po wakacjach) i dlatego zapadła decyzja, że z pieniędzy zaoszczędzonych przy budowie gliwickiej obwodnicy autostradowej GDDKiA wybuduje MOP-y o podstawowym standardzie, czyli parking plus toalety.
  Będą tam mogły parkować zarówno samochody osobowe (od 56 do 93 miejsc), jak i ciężarówki oraz autobusy (od 10 do 40 miejsc), a w pięciu miejscach zatrzymywać się będą mogły także transporty z materiałami niebezpiecznymi.

  - Pieniądze pochodziły z funduszu unijnego ISPA i gdybyśmy ich nie wykorzystali, to by przepadły - tłumaczy Bolesław Pustelnik, dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Prace związane z budową MOP-ów powinny potrwać cztery miesiące, a więc już w najbliższe wakacje podróżni będą tam mogli odpocząć w cywilizowanych warunkach. Znacznie poprawi to bezpieczeństwo, choć moim zdaniem większość wypadków na autostradzie spowodowana jest nie tyle zmęczeniem, co dużymi prędkościami rozwijanymi przez kierowców.
  Gdy dojdzie w końcu do wyboru koncesjonariusza, to do niego będzie należało postaranie się o to, by w wybranych MOP-ach powstały stacje benzynowe, restauracje, bary i motele.
  Na czas rozpoczętej dzisiaj budowy MOP-ów tymczasowe parkingi przy autostradzie będą tylko w Krajkowie (kierunek na Wrocław) oraz Rzędziwojowicach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama