Jak ryby w wodzie

  Fot. Paweł Stauffer

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Uczniom w opolskiej SP nr 1 nie trzeba było powtarzać, ile mają czasu na egzamin. Wystarczyło, że spojrzeli na tablicę.

  Uczniom w opolskiej SP nr 1 nie trzeba było powtarzać, ile mają czasu na egzamin. Wystarczyło, że spojrzeli na tablicę. ©Fot. Paweł Stauffer

  Blisko 13 tysięcy szóstoklasistów z Opolszczyzny zdawało wczoraj pierwszy w życiu poważny egzamin. Byli zaskoczeni, że poszło im tak łatwo.
  Uczniom w opolskiej SP nr 1 nie trzeba było powtarzać, ile mają czasu na egzamin. Wystarczyło, że spojrzeli na tablicę.

  Uczniom w opolskiej SP nr 1 nie trzeba było powtarzać, ile mają czasu na egzamin. Wystarczyło, że spojrzeli na tablicę. ©Fot. Paweł Stauffer

  Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy. Napisanie go jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej. W całej Polsce o tej samej porze uczniowie rozwiązywali ten sam test zatytułowany "W wodzie". W ciągu godziny musieli się uporać z 26 zadaniami. Jedno z nich wymagało wyjaśnienia pojęcia "pływa jak ryba".

  - Ale proste! - komentowali uczniowie po oddaniu arkuszy egzaminacyjnych. - Rozwiązując zadania czuliśmy się jak ryby w wodzie.
  W przeddzień egzaminu w szkołach panowała nerwowa atmosfera. Stres związany z pierwszą poważną próbą potęgowała atmosfera smutku po śmierci papieża.
  - Dużo rozmawialiśmy z uczniami, żeby pomóc im się wyciszyć i uspokoić - podkreśla Ewa Ziembik, dyrektor PSP nr 1 w Opolu. - Tuż przed sprawdzianem dzieci były niezwykle skupione. Kiedy otwierałam koperty z testami, panowała cisza jak makiem zasiał. Wszyscy wstrzymali oddech, a potem stopniowo się rozluźniali.
  Szóstoklasiści zgodnie uważali, że sprawdzian był znacznie prostszy od styczniowej próby. Tego samego zdania jest dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.

  - To bardzo przyjazny dla uczniów test. Myślę, że nie powinni mieć z nim problemów - powiedział Wojciech Małecki, dyrektor OKE.
  - Dzieci rzeczywiście wychodziły bardzo zadowolone, ale jak im poszło naprawdę, dowiemy się dopiero z wyników - dodała Krystyna Płaskoń, dyrektor PSP nr 21 w Opolu. - Jeszcze dziś nauczyciele zaczną z nimi analizować test. Uczniowie są bardzo niecierpliwi i chcą się jak najszybciej dowiedzieć, czy dobrze rozwiązali zadania.

  Na sprawdzianie badanych i ocenianych jest pięć podstawowych umiejętności, które powinien zdobyć uczeń szkoły podstawowej: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Umiejętności te mają charakter ponadprzedmiotowy, co oznacza, że np. czytanie obejmuje nie tylko umiejętności odczytywania tekstów literackich, ale także wykresów, tabel, planów sytuacyjnych itp., a zadania tak są skonstruowane, że sprawdzają umiejętności kształcone w obrębie różnych przedmiotów.
  Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie.
  SPRAWDŹ, JAK NAPISAŁEŚ
  Arkusz egzaminacyjny wraz z kluczem odpowiedzi można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji
  Egzaminacyjnej - www.cke.edu.pl.

  POSZŁO DOBRZE
  Mówią uczniowie PSP nr 1 w Opolu

  Karina Szota:
  - Ten sprawdzian nie powinien się odbyć, bo wszyscy jesteśmy w żałobie. Z drugiej strony dobrze że mamy go już za sobą, bo było całkiem łatwo. Jestem spokojna o wyniki.

  Kamila Woźniak:
  - Początkowe nerwy szybko minęły. Nie chcę zapeszyć, ale myślę, że nie powinno być źle. Nawet zadania z matematyki przyjemnie mnie zaskoczyły.

  Michał Bednarz:
  - Po trudnej próbie teraz spodziewałem się czegoś jeszcze gorszego. Odetchnąłem z ulgą, gdy się okazało, że nie trzeba było pisać opowiadania z języka polskiego.

  Marcin Gackowski:
  - Jedyny kłopot sprawiło mi zadanie z matematyki, wymagające dużych obliczeń. Reszta była łatwa. Porównywałem wyniki z kolegami i myślę, że będzie dobrze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama