Niemcy walczą z polską tanią siłą roboczą

  Niemcy walczą z polską tanią siłą roboczą

  Sabina Kubiciel skubiciel@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Świadczysz usługi w RFN - niemiecki rząd ustali płace minimalne dla twoich pracowników.
  Ta zasada obowiązuje już w budownictwie. Ma zostać wprowadzona m.in. w gastronomii, hotelarstwie, masarstwie. Na razie w tych branżach firmy z Polski, które delegują swoich ludzi do pracy w Niemczech, ustalają własne stawki. Zwykle są one dużo niższe niż te niemieckie.

  - Nic o zmianach nie słyszałem - mówi Henryk Olsok z firmy APN z Opola, która wysyła za Odrę opiekunki do osób starszych. - Jeśli jednak stawki zostaną zwiększone, to może się okazać, że polscy pracownicy będą zbyt drodzy.
  Roland Kulig, dyrektor Izby Gospodarczej "Śląsk", która zajmuje się kontaktami z niemieckimi przedsiębiorcami, uważa, że wprowadzenie stawek minimalnych w branżach, w których zatrudniani są Polacy, może zablokować dla nas tamtejszy rynek pracy.
  - To niewiele zmieni, bo niemieccy pracodawcy niechętnie zatrudniają swoich bezrobotnych - podkreśla dyrektor Kulig. - Często polski pracownik jest po prostu lepszy, chętniej pracuje, bierze nadgodziny, bo chce jak najwięcej zarobić. Niemcowi praca ponad normę się nie opłaca, bo musi wówczas zapłacić wyższy podatek.

  Firma budowlana Adhema z Opola buduje w Niemczech od 1 stycznia 2004 roku. Zatrudnia ponad 30 osób, którym musi płacić niemieckie stawki minimalne, czyli 10,36 euro na godzinę, gdy budują w zachodnich landach, i 8,95 euro, gdy we wschodnich (stawki są inne ze względu na różnice w kosztach utrzymania).
  - Da się wytrzymać, ale pod jednym warunkiem: trzeba zatrudniać najlepszych, takich, którzy wykorzystają każdą minutę - wyjaśnia Gerard Piechota, prokurent w firmie Adhema.

  Zamiar wprowadzenia stawek minimalnych nie zmieni sytuacji tych, którzy wyjeżdżają do prac sezonowych w rolnictwie. Ci, którzy pojadą do zbioru truskawek, szparagów albo pomocy przy żniwach, nadal będą zarabiali po staremu, czyli około 5 euro na godzinę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo