Plan do góry nogami

  Mak

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  To wielki egzamin dla szkół, które w gorącym okresie muszą dbać nie tylko o maturzystów, ale i o ich kolegów z młodszych klas.
  W związku z maturą trzeba było gruntownie zmienić plan zajęć - mówi Mariusz Bochenek, dyrektor LO nr 1 w Opolu, które ma 228 maturzystów. - Żeby poloniści i angliści mogli pracować w komisjach egzaminacyjnych, z młodszymi klasami spotykają się na dwóch pierwszych godzinach lekcyjnych.
  Nie wszędzie jednak dało się pogodzić egzaminy maturalne z bieżącą pracą tak, by nikt na tym nie stracił. W opolskim Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących matura, którą zdaje tu 135 osób, wymusiła zmianę planu i przydziału klas, ale i tak część lekcji "wypada".
  - Prowadzimy ewidencję nieodbytych zajęć - informuje dyr.
  Adam Feusette. - Postaramy się nadrobić wszystkie zaległości, ale pewnie nie uda się tego zrobić wcześniej niż we wrześniu, bo u nas oprócz nowej matury za moment (10 i 11 maja) 72 absolwentów pięcioletniego technikum będzie zdawać jeszcze egzamin dojrzałości według starych reguł. O nich też musimy zadbać.

  W lepszej sytuacji są mniejsze licea. W LO nr 3, gdzie maturzystów jest 148, na czas egzaminów skorzystano z pomocy dziesięciu stażystów - studentów filologii polskiej i college?u językowego.
  - Zatrudniłam ich w ramach praktyk, które i tak muszą zaliczyć - tłumaczy dyrektor Irena Koszyk. - Dzięki temu nie trzeba było niczego zmieniać. Młodsze klasy uczą się zgodnie z planem.
  W komfortowej sytuacji jest natomiast Społeczne Językowe Liceum Ogólnokształcące w Opolu, w którym nową maturę zdaje tylko 30 uczniów.
  - Dlatego nawet jeszcze nie zaczęliśmy - mówi dyrektor Grzegorz Balawajder. - Maturę z polskiego zaplanowaliśmy na najbliższy czwartek i piątek. Z języków obcych chcemy egzaminować we wtorek i środę. Mamy czas do 29 kwietnia, na pewno zdążymy.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo