Już w czwartek: elita naszych szkół

  Już w czwartek: elita naszych szkół

  Fot. archiwum/Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Przed rokiem nasz ranking wygrało Liceum Ogólnokształcące TAK w Opolu. Kto tym razem będzie pierwszy, okaże się za dwa dni.

  Przed rokiem nasz ranking wygrało Liceum Ogólnokształcące TAK w Opolu. Kto tym razem będzie pierwszy, okaże się za dwa dni. ©Fot. archiwum/Witold Chojnacki

  Oceniliśmy 90 liceów, techników i liceów zawodowych. W czwartek opublikujemy drugi ranking szkół ponadgimnazjalnych Opolszczyzny.
  Przed rokiem nasz ranking wygrało Liceum Ogólnokształcące TAK w Opolu. Kto tym razem będzie pierwszy, okaże się za dwa dni.

  Przed rokiem nasz ranking wygrało Liceum Ogólnokształcące TAK w Opolu. Kto tym razem będzie pierwszy, okaże się za dwa dni. ©Fot. archiwum/Witold Chojnacki

  W sobotę będzie gala
  300 osób - uczniów i dyrektorów dziesięciu wiodących szkół Opolszczyzny - zaprosimy na sobotę do opolskiego Kinopleksu, na galę podsumowującą Ranking "NTO". Całą dziesiątkę uhonorujemy dyplomami, a dwie najlepsze szkoły dostaną od naszej redakcji statuetki "Złotych Kałamarzy" i atrakcyjne nagrody.  Przygotowane przez redakcję "NTO" zestawienie pokaże, gdzie najbardziej warto się uczyć.
  Przed rokiem, w pierwszym rankingu, oceniliśmy 61 szkół średnich regionu. Tym razem ankietę, w której rozprowadzeniu pomogło nam opolskie kuratorium oświaty, wypełniło ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych. Osobno postanowiliśmy ocenić licea ogólnokształcące i średnie szkoły zawodowe. Nasz ranking nie obejmuje jeszcze liceów profilowanych, bo w nich pierwszy rocznik przystąpił dopiero do matury, a jej wyniki są głównym kryterium oceny.

  Wszystkie szkoły ocenialiśmy według jednakowych kryteriów. Za najważniejszą uznaliśmy skuteczność nauczania mierzoną średnią z egzaminu maturalnego i procentem uczniów, którzy maturę zdali. Ponadto braliśmy pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych i konkursach ogólnopolskich.
  Badaliśmy także atrakcyjność placówek. W tej kategorii ważne było dla nas, ilu kandydatów ubiegało się średnio o jedno miejsce w szkole i z jakimi wynikami gimnazjalnymi można było się do niej dostać. Ocenialiśmy również ofertę zajęć pozalekcyjnych, dostęp do komputerów, warunki do uprawiania sportu i zaplecze socjalne.

  Przed rokiem nasz ranking wygrało Liceum Ogólnokształcące TAK w Opolu. Tym razem tej szkoły nie znajdziecie w naszym zestawieniu, bo w roku szkolnym 2003/2004 nie miała ona klasy maturalnej. W ubiegłorocznej czołówce były też opolskie ogólniaki - "trójka", "dwójka" i "jedynka", a pierwszą piątkę zamykało nyskie "Carolinum".
  W niektórych szkołach Opolszczyzny zapowiedź naszej publikacji już wzbudziła emocje.
  - Każdy ranking jest ważny - uważa Ewa Kolasińska, wicedyrektor III LO w Opolu. - A ranking "NTO" - najbardziej poczytnej gazety w regionie - szczególnie, bo jego wyniki w widoczny sposób przekładają się na decyzje uczniów, stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.
  Potwierdza to jedna z uczennic LO "Carolinum" w Nysie.

  - Słyszałam wcześniej o wysokiej pozycji "Carolinum" w rankingach szkół średnich i to oczywiście miało wpływ na mój wybór tej szkoły - powiedziała Ania Chmielecka z Nysy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo