Pasja, pieniądze, satysfakcja

  Pasja, pieniądze, satysfakcja

  Fot. Andrzej Jagiełła

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Lesław Niziński już od ponad 30 lat zajmuje się konserwacją dzieł sztuki.
  Lesław Niziński: - Mam to szczęście, że zarabiam na życie, robiąc coś, co daje mi satysfakcję.

  Lesław Niziński: - Mam to szczęście, że zarabiam na życie, robiąc coś, co daje mi satysfakcję. ©Fot. Andrzej Jagiełła

  Gdy we wtorek, w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków, na sali opolskiego ratusza odbierał odznakę "Za Opiekę nad Zabytkami" , wielu ze zgromadzonych szeptało, że należała mu się od dawna.

  - Konserwacja dzieł sztuki to moja pasja, mam to szczęście, że zarabiam na życie, robiąc coś, co daje mi satysfakcję - mówił potem Niziński, który mieszka dziś w Głogówku.
  Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na kierunku konserwator sztuki. W latach 70. przyjechał na Opolszczyznę i tu już pozostał. Potem w latach 80. ratował freski w jednej z niemieckich katedr. Pytany o najważniejsze dokonania odpowiada, że ważny jest dla niego każdy, nawet najmniejszy detal architektoniczny, który udało się uratować.

  - Mam taką dewizę: każdy z nas powinien być dobrym rzemieślnikiem, a artystą bywać od czasu do czas - tłumaczy Niziński. - Cechy konieczne u dobrego konserwatora? Wrażliwość artystyczna, zdolności manualne i cierpliwość.
  Pasją 60-letniego Nizińskiego są także podróże. Uwielbia szczególnie kraje basenu Morza Śródziemnego. - Kiedy byłem studentem, pokazywano nam wiele dzieł na czarno-białych zdjęciach, wtedy to postanowiłem sobie, że skonfrontuję je z rzeczywistością - wspomina Niziński, który do maja rozpoczyna renowację ołtarza św. Urbana w opolskiej katedrze.
  Dostali złote odznaki
  Urszula Rzepiela, Zdzisław Góra, Elina Romińska, Renata Dubiel-Białas, Jarosław Gałęza, Elżbieta Wijas-Grocholska. Zbigniew Łabędzki, Adam Król. Srebrne odznaki otrzymali: Zenon Kowalczyk, Halina Łabędzka, Arnold Hindera, Ryszard Emmerling, Teresa Zielińska, Elżbieta Rutkowska. Odznaki przyznawane są przez ministra kultury na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama