Pierwszy taki nalot w Polsce

  Pierwszy taki nalot w Polsce

  Małgorzata Fedorowicz mfedorowicz@nto.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Niemieccy celnicy, nasi policjanci i asesor z opolskiej Prokuratury Rejonowej przeprowadzili niespodziewaną kontrolę w firmie Inter-Trock-Bau w Turawie, zajmującą się wysyłaniem ludzi do pracy za granicą.
  W piątek jej właściciel Rajmund Janczyk był przesłuchiwany przez blisko siedem godzin w prokuraturze. Dzień wcześniej zadzwonił do "NTO" i prosił o pomoc, ale po przesłuchaniu zamilkł.
  - Nie będę udzielał wywiadu, sytuacja się zmieniła - skwitował krótko. Zasugerował kontakt z jego prawnikiem, który jednak nie odbierał komórki.
  Inter-Trock-Bau od kilku lat zajmuje się wysyłaniem pracowników do Niemiec, którzy wykonują głównie różne usługi budowlane.
  Przeszukanie siedziby firmy miało miejsce w minioną środę, trwało blisko 10 godzin i zakończyło się zabraniem przez funkcjonariuszy wszystkich dokumentów, w tym akt osobowych osób zatrudnianych za granicą oraz - komputerów. Wszystko było filmowane przez prowadzących rewizję.

  - Byliśmy w szoku - powiedziała w piątek przed południem Sylwia Janczyk, żona właściciela firmy, która w tym samym pomieszczeniu prowadzi swoje biuro rachunkowe. - Oni pozabierali też wszystkie moje dokumenty i mój komputer, chociaż moja działalność nie ma nic wspólnego z firmą męża. Moi klienci dzwonią w różnych sprawach, powinnam przygotowywać dla nich listy płac, a ja jestem uziemiona...
  Przeszukanie firmy o takim profilu działalności, a zwłaszcza przyjazd funkcjonariuszy niemieckiego Urzędu Celnego to wydarzenie nie notowane dotąd na Opolszczyźnie. Jej szczegóły są na razie owiane tajemnicą, ale z naszych informacji wynika, że chodzi o nieprawidłowości w płaceniu składek (do systemu ubezpieczeń lub Federalnego Urzędu Pracy) za pracowników wysyłanych do Niemiec.

  - Składki za pracowników firmy męża są opłacane tutaj, a prawdopodobnie chodzi o to, że działa ona w Niemczech i składki tam powinny trafiać - dodała Sylwia Janczyk.
  Jak podała w piątek "Rzeczpospolita", opisując kontrolę w Turawie, niemieckie władze wydały walkę taniej sile roboczej z Polski i przygotowano już listę polskich firm, którym Niemcy chcą udowodnić, że działają u nich nielegalnie.ZALEŻY OD ZLECENIA
  Właściciel jednego z biur pośrednictwa pracy w Opolu:
  - Jeśli biuro dostaje zlecenie z niemieckiej firmy na konkretną robotę do wykonania w określonym czasie i miejscu, to za wysłanych do niej pracowników odprowadza składki na miejscu. Gdy natomiast biuro tylko komuś wyszukuje personel, a pracodawca na miejscu w Niemczech sam już go kieruje, gdzie chce i wyznacza mu zajęcia, to wtedy te dwie strony podpisują ze sobą umowę i to zagraniczny pracodawca opłaca składki. W przypadku dwupaszportowców może być tak, że w Niemczech pracują jako Niemcy, a w kraju odprowadzane są za nich składki jak za Polaków i w ten sposób omija się przepisy...

  REWIDOWALI NA PROŚBĘ
  Lidia Sieradzka, rzecznik prasowy opolskiej prokuratury: - Prokuratura Rejonowa w Opolu oraz policjanci z komendy wojewódzkiej i z Ozimka dokonali jedynie przeszukania w jednej z firm w Turawie Marszałkach. O taką pomoc poprosiła nas prokuratura z Ulm w Niemczech. Zgodę na to wyraziła Prokuratura Krajowa. W przeszukaniu uczestniczyli niemieccy celnicy. Ponieważ nie jest to nasze postępowanie, dlatego nie możemy udzielać informacji na temat ewentualnych zarzutów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama