Napis poszedł na złom

  Napis poszedł na złom

  Kog

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy oderwali tablicę z pomnika Powstańców Warszawskich na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. To już trzecia kradzież w tym miejscu w ciągu dwóch ostatnich miesięcy.
  Na miedzianej tablicy widniał napis: "Było ich 5789 w tym 600 młodocianych".
  - Te kradzieże niepokoją nie tylko z powodu strat materialnych - mówi dr hab. Edmund Nowak, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. - W cywilizowanym świecie nikt nie podnosi ręki na pomniki, grobowce i krzyże.

  W Łambinowicach podobne profanacje zdarzają się często. W kwietniu 2005 zniszczono tabliczki z nazwami miejscowości na cmentarzu ofiar powojennego obozu, a między 16 a 17 marca odpiłowano część metalowego napisu z tablicy w pobliżu cmentarza jeńców radzieckich. Dyrektor Nowak szacuje, że od 1991 roku na terenie muzeum doszło do ponad 10 aktów wandalizmu.
  Największe straty przyniosły kradzieże części miedzianych z pomnika Martyrologii Jeńców Wojennych - w latach 2001 - 2003.
  - Złodzieje dostali w skupie kilkaset złotych za miedź, a nas naprawa dzieła sztuki kosztowała 50 tys. zł - mówi dyrektor.
  Pod koniec kwietnia w muzeum w Łambinowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Powiatowej w Nysie i posterunku w Korfantowie na temat zabezpieczenia miejsca pamięci narodowej w Łambinowicach przed kradzieżami i dewastacją.

  - Zwiększyliśmy liczbę patroli policyjnych w tej okolicy, namawiamy młodzież szkolną i myśliwych, by zwracali uwagę, kto kręci się koło pomników. Postawić wartownika pod każdym pomnikiem nie jesteśmy w stanie - powiedział "NTO" st. aspirant Artur Gródecki, zastępca naczelnika sekcji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Nysie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Wideo